Diagnostika smrti mozku pomocí TCD


Diagnosis of Brain Death with TCD

Transcranial Doppler (TCD) has come into practice since mid 80’s to assess brain perfusion in comatose patients. The authors present a set of 40patients enrolled between 9/96 and 2/00 who were suspected to be brain dead according to clinical examination and TCD. 33 patients were scheduledfor angiography. In 29 patients, brain death was pronounced. 23 patients were offered for transplantation programs. The authors conclude that TCDrepresents a method that contributes to diagnosis of brain death. It can be used for select ion prior to angiography. It helps to decide whether angiographyshould be performed or temporarily withhold. It seems to be a valuable component in a decision-making process.

Key words:
brain death - transcranial Doppler - angiography - transplantation


Autoři: F. Kramář;  M. Mohapl;  V. Beneš
Působiště autorů: Neurochirurgická klinika 1. LF UK a IPVZ, Úst&oslash ;  ední vojenská nemocnice, Praha, p&oslash ;  ednosta doc. M UDr. Vladimír Bene&#154 ;  , DrSc.
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., , 2001, č. 3, s. 145-147
Kategorie: Články

Souhrn

Transkraniální doppler (TCD) je využíván od poloviny 80. let k vyšetřování mozkové perfuze u komatózních nemocných. Autoři prezentují soubor40 pacientů v období 9/96 - 2/00, u kterých bylo vysloveno podezření na smrt mozku na základw klinického vyšetření a TCD. U 33 z nich byla provedenaangiografie, u 29 byla na jejím základě potvrzena smrt mozku a do transplantačního programu bylo nabídnuto 23 takto vyšetřených nemocných. Autořise domnívají, že TCD představuje metodu, která usnadňuje stanovení diagnózy smrti mozku. Selektuje nemocné na ty, u nichž je již angiografieindikována, a na ty, kde je nutno ještě vyčkat, a je tak vhodným doplňkem diagnostického postupu.

Klíčová slova:
smrt mozku - transkraniální doppler - angiografie - transplantace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína


2001 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se