Symptomy postabortivního syndromu a možnosti péče o ženy po interrupci

26. 9. 2018

Postabortivní syndrom představuje specifickou formu širší diagnózy – posttraumatické stresové poruchy. Ta se obvykle rozvíjí do 2 let od vystavení mimořádně silné stresové situaci, v tomto případě prodělanému potratu. Lékaři tuto diagnostickou jednotku často neuznávají, což může vést k mylné poddiagnostikovanosti. Díky projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ však existují cesty, jak těmto ženám pomoci.

Symptomy PAS

Prodělaný potrat může u ženy působit jako velmi silný neočekávaný stresor. Symptomy PAS se u ženy, ale i u dalších osob (partner, rodina), které s potratem vnitřně nesouhlasily, mohou projevit na řadě úrovní:

  • Psychika: přehrávání zákroku (flashbacky), noční můry, poruchy pozornosti, paměti, myšlenky na těhotenství, na dítě – jak by vypadalo apod., hněv na sebe, na partnera, hyperiritabilita, deprese, nespavost, pocit ztráty smyslu života, sebevražedné sklony.
  • Psychosomatické potíže: bolesti hlavy, páteře, poruchy zažívaní, poruchy menstruačního cyklu, chronické gynekologické obtíže, nespecifické bolesti břicha.
  • Mezilidské vztahy: hněv na partnera (potíže v sexuálním životě), rozpad vztahu, nedůvěra k mužům, promiskuita – znevážení sexuality, opakované potraty, zneužívání alkoholu, workoholismus.

Emoční zmatek a nedostatek pochopení

Po interrupci může jako důsledek ukončení stresu po výkonu přijít dočasná úleva. Často však již bezprostředně po výkonu ženy pociťují silné negativní emoce. Další emoce se poté obvykle objevují v různých vlnách. Více náchylné k PAS jsou velmi mladé dívky, poprvé těhotné (rozhodnou za ně jiní, samy nemohou své prožívání příliš zkoumat, obtíže se projeví až s velkým odstupem), ženy, které už děti mají (zažily pocit v těhotenství, mají mateřské instinkty), ženy, které se cítí být k interrupci donuceny, a ženy, pro které UUT znamená závažný morální či hodnotový konflikt.

V případě prodělané interrupce ženy obvykle nenacházejí oporu a pochopení. Blízcí nezřídka reagují vyhýbavě (pocit skryté viny), žena pociťuje stud, nemá si s kým o svých emocích promluvit. Lékařům se svěřují pouze se somatickými obtížemi (bolesti, negativní ladění, poruchy spánku), často je navíc nespojují s prodělaným potratem.

Každá situace má své řešení

Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ se zaměřuje právě na ženy, které pociťují všechny tyto emoce a hledají naslouchání a nesoudící zájem. Pomoc zde mohou vyhledávat také ženy, které čekají nečekané dítě, a ty, které zvažují potrat. K dispozici je bezplatná telefonická a e-mailová linka pomoci (tel.: 800 108 000; e-mail: poradna@linkapomoci.cz). Dále je možné zprostředkovat kontakt s odborníky z řady oblastí, zejména s psychology, gynekology, genetiky, sociálními pracovníky, rodinnými a výchovnými poradci, právníky, krizovými pracovníky azylových domů nebo duchovními.

Každá situace má své řešení. Mezi časté situace žen, které se na organizaci obracejí a jež poté společně řeší, patří obavy z reakce partnera na těhotenství, možnosti antikoncepce, třetí a další těhotenství, nedostatek financí a zázemí, studium a těhotenství, nátlak k potratu, problematika cizinek bez zázemí atd.

I díky vzrůstající informovanosti a větším možnostem žen lidé pomáhající v rámci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ věří, že se jim společně podaří najít řešení a pomoc pro všechny ženy, které se na ně obrátí.

(gpl)

Zdroje:
1. Bartáková V., Kučerová J. Post-abortivní syndrom (PAS). Seminář projektu Nesoudíme. Pomáháme.
2. Nesoudíme. Pomáháme. Dostupné na: hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame
3. Linka pomoci. Dostupné na: https://hnutiprozivot.cz/linka-pomociŠtítky
Gynekologie a porodnictví Psychologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se