Praktické rady týkající se léčby axitinibem u pokročilého karcinomu ledviny

14. 8. 2014

Axitinib je nové léčivo schválené v roce 2012 americkým úřadem Food and Drug Administration jako léčba druhé linie u pokročilého karcinomu ledviny. Tak jako u každého nového léku objevily se i po jeho zavedení do praxe dotazy. Na nejčastější z nich odpovídá souhrnný článek publikovaný v červenci 2014.

Řada otázek se týkala podávání axitinibu u různých skupin pacientů trpících komorbiditami. Odpovědi na tyto otázky byly založeny na publikovaných zkušenostech či na informacích pocházejících od výrobce.

U pacientů s jaterním poškozením či u pacientů, kteří nejsou schopni tolerovat běžný doporučený léčebný režim, je možné dávkování axitinibu snížit. Častým dotazem také bylo užití axitinibu v kombinaci s jinými léky, zejména antikoagulačními. Warfarin jako nejčastěji používané chronické antikoagulační léčivo nepředstavuje pro axitinib kontraindikaci. Pokud pacient nemůže perorální tablety axitinibu polykat (přičemž jejich drcení není doporučeno), je možné podávat tekutou formuli léku, ačkoliv je nutno konstatovat, že dosud nejsou k dispozici porovnávající údaje o účinnosti a srovnatelnosti tablet a tekuté formule.

Tento přehledový článek o praktických otázkách souvisejících s léčbou axitinibem přináší velmi užitečné odpovědi pro různé klinické situace a jistě může být pro onkology cenným nástrojem.

(eza)

Zdroj: Borst D. L. et al. Common questions regarding clinical use of axitinib in advanced arenal cell carcinoma. Am J Health Syst Pharm 2014 Jul 1; 71 (13): 1092–6; doi: 10.2146/ajhp130581Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se