Nutraceutika a jejich místo v ovlivnění kardiometabolického rizika

30. 10. 2017

Přípravek Armolipid Plus obsahuje kombinaci nutraceutik, jejichž komplementární mechanismy působení příznivě ovlivňují hladinu lipidů v těle. Je tak nefarmakologickou alternativou léčby v případě, že se u pacienta ještě nerozvinula závažnější dyslipidémie. Efekt užívání tohoto přípravku byl zkoumán v několika randomizovaných klinických studiích s pacienty s mírnou či střední dyslipidémií.

Nutraceutika v doporučeních odborných společností

V oficiálních doporučeních evropských odborných společností – ESC (European Society of Cardiology) a EAS (European Atherosclerosis Society) − jsou výslovně uvedena následující nutraceutika, jejichž užívání může vést ke zlepšení lipidového profilu:

  • fytosteroly, které se přirozeně vyskytují v rostlinných olejích a zelenině, čerstvém ovoci, zrnech a luštěninách;
  • sójový protein, který lze použít jako náhražku živočišných bílkovin;
  • vláknina, obsažená hlavně v celých zrnech, zelenině a ovoci;
  • omega-3 nenasycené mastné kyseliny, obsažené v rybím oleji, v některé zelenině a některých semenných olejích;
  • polikosanol, který se vyskytuje přirozeně v cukrové třtině, rýži a pšeničných klíčcích;
  • červená fermentovaná (kvasnicová) rýže, která byla po staletí používána v Číně;
  • berberin, který je izolován z mnoha druhů léčivých rostlin a má dlouhou historii použití v tradiční čínské medicíně.

Armolipid Plus: mechanismus působení a komplementárnost jednotlivých složek

Armolipid Plus je nutraceutický přípravek obsahující extrakt z červené fermentované rýže, polikosanol a berberin, v kombinaci s kyselinou listovou, astaxanthinem a koenzymem Q10.

První dvě jmenované složky ovlivňují enzym HMG-CoA (3-hydroxy-3-methylglutaryl-koenzym A) reduktázu a tím snižují syntézu cholesterolu. Aktivní složka červené fermentované rýže, monakolin K, kompetitivně inhibuje aktivitu HMG-CoA reduktázy (což je mechanismus účinku podobný statinům), polikosanol snižuje syntézu tohoto enzymu.

Berberin snižuje expresi PCSK9, čímž pak redukuje degradaci receptorů pro LDL. Zvýšení exprese těchto receptorů v játrech stimuluje hepatální vychytávání plazmatického cholesterolu. Je zajímavé, že tento mechanismus není závislý na hladinách intracelulárního cholesterolu. Jinými slovy, účinnost berberinu není snižována jinými látkami snižujícími hladinu cholesterolu. Dále berberin stimuluje AMP-aktivovanou proteinovou kinázu (AMPK), což je enzym podílející se na inaktivaci acetyl-CoA-karboxylázy (ACC) – enzymu, který katalyzuje ireverzibilní karboxylaci acetyl-CoA. To následně vede ke snížené syntéze volných mastných kyselin, a tedy i triglyceridů.

Zjištění na základě klinických testování

Klinická testování prokázala, že Armolipid Plus je schopen dosáhnout významného poklesu hladin celkového cholesterolu (o 11–21 %) a LDL cholesterolu (o 15–31 %), což odpovídá účinku nízkých dávek statinů, a může být racionální volbou pro jedince s mírnou až středně těžkou hyperlipidémií a pro všechny pacienty s dyslipidémií, u kterých nejsou indikované statiny nebo je netolerují.

(ada)

Zdroj: Barrios V., Escobar C., Cicero A. F. et al. A nutraceutical approach (Armolipid Plus) to reduce total and LDL cholesterol in individuals with mild to moderate dyslipidemia: review of the clinical evidence. Atheroscler Suppl. 2017 Feb; 24: 1–15, doi: 10.1016/j.atherosclerosissup.2016.10.003. Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistent
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se