Aromasin: naděje snížení rizika rakoviny prsu u postmenopauzálních žen

5. 2. 2011

Podle předběžných závěrů malé studie prezentované na 33. výročním sympoziu karcinomu prsu v San Antoniu v prosinci 2010 je účinek exemestanu slibný v prevenci rakoviny prsu u žen s vysokým rizikem rozvoje nádorového bujení v menopauze.

Zvýšená hustota prsní tkáně na mamogramu je jeden z nejsměrodatnějších prediktorů rakoviny prsu. Probíhající II. fáze klinického hodnocení měla za cíl posoudit vliv exemestanu (Aromasin®) na hustotu prsní tkáně. Exemestan patří do skupiny inhibitorů aromatázy. Svým vlivem snižuje produkci estrogenu a tím zpomaluje růst a rozvoj nádorového bujení.

Analýza prvních předběžných výsledků v souboru 23 účastnic ukazuje statisticky významný rozdíl (7 %) u mamografických snímků provedených před roční terapií Aromasinem a po ní. Ženy vybrané pro studii měly zvýšené riziko rakoviny prsu definované jedním z následujících indikátorů: pětiletý Gailův model rizika nad 1,7 %, výskyt vysoko rizikové prsní léze, známá mutace BRCA1/2 nebo prodělaná rakovina prsu léčená před 2 roky. Předešlé studie zabývající se inhibitory aromatázy neprokazují tak významný pokles, zřejmě v důsledku rozdílných charakteristik sledované populace žen a doby léčby.

Jak dokazují starší studie, tamoxifen také redukuje hustotu hmoty prsní tkáně. Nicméně léčba bývá provázena výskytem nežádoucích účinků, jako je tromboembolie a malignity endometria. Naproti tomu inhibitory aromatázy nejsou spojovány s těmito vedlejšími účinky. Léčbu však provázejí změny kostní minerální denzity, a tím také zvýšené riziko zlomenin. V popisované studii byly proto ženy s osteoporózou vyloučeny z hodnocení.

Pokles hustoty prsní tkáně o 10 % znamená až o 50 % nižší incidenci rakoviny prsu. Aromasin snižuje denzitu hmoty prsní tkáně viditelné při mamografickém vyšetření. V této fázi studie výsledky ještě nezahrnují kontrolní skupinu žen. Studie bude ukončena po kompletizaci mamografických výsledků dostupných po dvouleté terapii Aromasinem.

(Thom)

Zdroj:
Eng-Wong J. Early Study Analysis Suggests Exemestane Reduces Breast Density in High Risk Postmenopausal Women. The 33rd Annual CTRC-AACR San Antonio Breast Cancer Symposium, San Antonio, Texas, USA. Prezentováno 9. prosince 2010.Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se