Význam protilátek proti infliximabu v léčbě zánětlivých střevních onemocnění

14. 5. 2019

Infliximab je chimérická monoklonální protilátka, která působí proti tumornekrotizujícímu faktoru alfa.

Infliximab je chimérická monoklonální protilátka, která působí proti tumornekrotizujícímu faktoru alfa (anti-TNFα). V léčbě zánětlivých střevních onemocnění (IBD) se ukazuje, že primárně na infliximab neodpovídá nejméně 10 % pacientů a dále se objevuje ztráta odpovědi na lék v řádu 10–15 % pacientů ročně. Jedním z vysvětlení této skutečnosti může být, že je to částečně následek vývoje protilátek proti infliximabu (ATIs).

Autoři z gastroenterologického oddělení nemocnice v Londýně (Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust) se na tuto problematiku zaměřili. Hodnotili jednak prevalenci ATIs, dále efekt imunosupresivní léčby při znalosti prevalence ATIs, dále možný vliv protilátek na infuzní reakce a také související dosažené stupně remise onemocnění. Jednalo se o analýzu publikovaných případů v databázích MEDLINE a EMBASE. Tyto byly prohledány do října 2011.

Do hodnocení bylo zařazeno 18 studií, které celkově zahrnovaly 3 326 pacientů. Prevalence ATIs byla 45,8 % při epizodických infuzích infliximabu a 12,4 %, pokud byl infliximab podáván jako tzv. udržovací. Podíl reakcí při infuzích byl významně vyšší u pacientů s ATIs (relativní riziko 2,07). Podávání imunosupresiv vedlo k 50% redukci rizika rozvoje ATIs (p < 0,00001). Nicméně přítomnost, či naopak absence ATIs neměly žádný vliv na stupeň dosažení klinické remise.

Dle autorů lze tedy konstatovat, že prevalence přítomnosti protilátek proti infliximabu záleží na režimu podávání léku a na užití imunosupresiv. Pacienti, u kterých jsou ATIs pozitivní, sice mají vyšší riziko reakcí v souvislosti s podáváním infliximabu, ale celkově dosahují podobných podílů dosažení klinické remise jako pacienti s negativitou ATIs. Otázka, zda je ztráta odpovědi na infliximab spojena s titrem ATIs, nebyla zodpovězena a předpokládají se další analýzy dat.

(eza)

Zdroj: Lee L. Y., Sanderson J. D., Irving P. M. Anti-infliximab antibodies in inflammatory bowel disease: prevalence, infusion reactions, immunosuppression and response, a meta-analysis. Eur J Gastroenterol Hepatol. Publikováno on-line 27. května 2012; doi: 10.1097/MEG.0b013e32835558cfKurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se