Výzkum rezistence k sunitinibu u renálního karcinomu

15. 5. 2019

Vědci z amerického Van Andel Research Institute nalezli způsob, jak zvrátit rezistenci renálního karcinomu k sunitinibu, který je v současné době lékem první volby v chemoterapii renálního karcinomu z jasných buněk.

Vědci z amerického Van Andel Research Institute nalezli způsob, jak zvrátit rezistenci renálního karcinomu k sunitinibu, který je v současné době lékem první volby v chemoterapii renálního karcinomu z jasných buněk. U většiny pacientů s pozitivní odpovědí na sunitinib se totiž zhruba po roce léčby objevuje rezistence. Studie na toto téma byla publikována v časopise Cancer Research.

Rakovina ledvin je jedním z deseti nejčastějších zhoubných onemocnění u mužů i u žen. V roce 2009 postihla téměř 50 tisíc Američanů a více než 11 tisíc jich zahubila. Devět z deseti případů rakoviny ledvin představuje renální karcinom, a renální karcinom z jasných buněk je jeho nejčastějším podtypem, na který připadá přibližně osm z deseti případů renálního karcinomu.

Sunitinib byl americkou agenturou FDA (Food and Drug Administration – obdoba SÚKL) schválen v roce 2006 a v současné době představuje standard v léčbě renálního karcinomu z jasných buněk a zároveň také gastrointestinálních stromálních nádorů. Nyní se zkoumají možnosti použití sunitinibu také v dalších indikacích, jako je léčba karcinomu prsu, kolorektálního karcinomu a nemalobuněčného plicního karcinomu.

Vědci zjistili, že nádorové buňky z renálního karcinomu z jasných buněk, které vyvinuly rezistenci k sunitinibu, mají zvýšenou sekreci interleukinu-8 (IL-8). Současné podávání sunitinibu a protilátek proti IL-8 vyvolalo resenzitizaci nádoru k léčbě sunitinibem. Autoři studie dále uvádějí, že hladiny IL-8 by mohly sloužit jako vhodný biomarker pro predikci pacientovy odpovědi na léčbu sunitinibem.

Stejný autorský tým publikoval v časopise Cancer Research také studii, která se detailně zabývá mechanismem účinku sunitinibu. Podle zveřejněných výsledků sunitinib nepoškozuje samotné nádorové buňky, ale spíše jim ztěžuje přístup ke krevnímu zásobení. Autoři doufají, že lepší poznání mechanismu působení tohoto léku pomůže rozšířit a zefektivnit jeho použití u více pacientů s metastatickým renálním karcinomem.

(vek)

Zdroj:
Huang D, et al. Interleukin-8 mediates resistance to antiangiogenic agent sunitinib in renal cell carcinoma. Cancer Res 2010;70:1063–1071.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se