Vraťme se k patogenezi dny – proč postihuje nohu?

15. 5. 2019

Dna je přibývající onemocnění postihující více muže s prevalencí 1,4 %. Je charakterizované ukládáním krystalů sodného urátu (MSU) do kloubu. Vyznačuje se predilekcí zejména k I. metatarzofalangeálnímu skloubení (MTPJ) a také k dalším akrálním kloubům nohy a ruky.

Dna je přibývající onemocnění postihující více muže s prevalencí 1,4 %. Je charakterizované ukládáním krystalů sodného urátu (MSU) do kloubu. Vyznačuje se predilekcí zejména k I. metatarzofalangeálnímu skloubení (MTPJ) a také k dalším akrálním kloubům nohy a ruky. Článek hodnotí cesty a mechanismy, kterými dna tyto klouby postihuje. Afekce I. metatarzálního kloubu postihuje 45–78 % pacientů. Depozitní krystaly MSU jsou přítomny také v aspirované synoviální tekutině MTPJ, která nikdy nebyla atakou dny postižena. Taktéž pomocí senzitivní sonografie lze nalézt eroze v atakou dosud nepostižených MTPJ kloubech, a to u 45 % ze 22 mužů. Díky nižší teplotě těla se ukládají krystaly do periferních kloubů. Rozpustnost urátů klesá s teplotou. Trauma a nižší pH v kloubu jsou dalšími podněty ke vzniku záchvatu dny. Léze chrupavky bývají lokalizovány v místě biomechanického stresu, zde se pak objevují krystalová depozita MSU a krystaly kalcium pyrofosfátdihydrátu. Klinické a radiografické studie ukazují, že MSU krystaly se zvýšeně ukládají v artrózou (OA) změněné chrupavce. Koncentrace kyseliny močové v synovii koreluje se závažností OA.

OA sama ale nemůže vysvětlit typickou distribuci kloubů postižených dnou. Je zřejmé, že základní kloub palce je častým místem výskytu OA. Ale OA v tomto kloubu je méně častá než ve velkých kloubech. Simkin navrhl model k vysvětlení klinických pozorování skutečnosti, že akutní ataky dny jsou často vyvolány fyzickou zátěží. Synoviální výpotek se objevuje v prvním MTPJ v průběhu dne a následně se rezorbuje v průběhu noci, kdy je kloub v klidu. Synoviální výstelka je více průchodná pro vodu než uráty, a voda tedy opouští kloub rychleji. Výsledkem je růst koncentrace urátu v synoviální tekutině, což vede k precipitaci krystalů, pokud je převýšen práh nasycení tekutiny. K tomu přispívají artrotické změny se zvýšením chondroitinsulfátu a snížením protein-polysacharidového komplexu, nižší teplota a tělesná zátěž.

Nápadná predilekce dny v prvním MTPJ je multifaktoriálního původu a vzniká z ojedinělé kombinace sklonu kloubu k artróze a dále vlivem faktoru chladu a drobných traumat u predisponovaných hyperurikemických jedinců.

(nami)

Zdroj: Roddy E. Revisiting the pathogenesis of podagra: why does gout target the foot? Journal of Foot and Ankle Research 2011, 4: 13; doi: 10.1186/1757-1146-4-13Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se