Úloha kontrastní MRI v diferenciální diagnostice psoriatické a revmatoidní artritidy

15. 5. 2019

V minulosti byla léčebná strategie u pacientů s psoriatickou artritidou postavena na kritériích pro artritidu revmatoidní. Nedávné studie však ukazují, že management terapie včetně medikace a monitorace léčby musí být přizpůsoben jednotlivým typům artritidy.

V minulosti byla léčebná strategie u pacientů s psoriatickou artritidou postavena na kritériích pro artritidu revmatoidní. Nedávné studie však ukazují, že management terapie včetně medikace a monitorace léčby musí být přizpůsoben jednotlivým typům artritidy. Především existují některé nové biologické léky v terapii revmatoidní artritidy (RA), které nejsou účinné, nebo dokonce ani schválené k léčbě psoriatické artritidy (PsA). Důvodem je i to, že klinické studie stran psoriatické artritidy jsou relativně řídké.

Klinicky může být obtížné rozlišit polyartikulární psoriatickou artritidu od revmatoidní artritidy, minimálně v případech, kdy nejsou postiženy distální interfalangeální klouby. V těchto případech bývá užitečné laboratorní vyšetření, ale asi 30 % pacientů s RA je séronegativních (tedy bez pozitivity revmatoidního faktoru nebo protilátek proti cyklickému citrulinovému peptidu). V časných fázích nemoci bývají typicky normální i rentgenové snímky a z toho důvodu se k diagnostice využívají jiné zobrazovací techniky.

V průběhu zánětlivého procesu u RA je synoviální tkáň napadena aktivovanými T-buňkami a makrofágy. Uvolňují se molekulární mediátory zánětu, včetně TNF-α a interleukinů. Na okrajích synoviálního pannu se kumuluje granulační tkáň s extenzivní angiogenezí a tvorbou enzymů, které způsobují poškození měkkých tkání a kosti. To ve výsledku vede k deformitám, ankylóze a těžkým sekundárním změnám v kloubech.

Podobně u PsA vykazuje synovium infiltraci B-buňkami a makrofágy a stejně tak interleukinem, interferonem α, TNF-α a značný vzestup osteoklastických prekurzorů, čímž se dají vysvětlit extenzivní kostní eroze u těchto pacientů.

U pacientů s artritidou je jako přínosná zobrazovací technika zavedená MRI. Již několik vědců prokázalo, že výsledky dynamické kontrastní MRI korelují s klinickými, zobrazovacími i histologickými známkami zánětu. Vzhledem k tomu, že dynamická kontrastní MRI je vhodná k zobrazení vaskularizace a perfuze kapilár synoviální membrány u RA i PsA, může tím poskytnout informaci o aktivitě zánětu v postiženém kloubu.

Na toto téma vznikla aktuálně studie, jejímž cílem bylo ozřejmit úlohu právě dynamické kontrastní MRI v diferenciální diagnóze psoriatické a revmatoidní artritidy ruky a zápěstí. Vyšetřeno bylo celkem 45 pacientů (31 pacientů s RA a 14 s PsA), a to 3T celotělovou MRI. Po 15 minutách od podání kontrastní látky byl zastižen statisticky signifikantní rozdíl ve ztluštění synovia mezi oběma skupinami (RA vs. PsA). Tento nález tím může hrát významnou úlohu v diferenciaci mezi zmíněnými dvěma chorobami.

(pes)

Zdroj: Nina F. Schwenzer; Am J Roentgenol. 2010; 194 (3): 715–720.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se