Účinek tříleté terapie růstovým hormonem u dospělých pacientů s Cushingovou chorobou

15. 5. 2019

Cushingova choroba je vzácné onemocnění, jehož klinické a laboratorní příznaky jsou podobné jako u deficience růstového hormonu.

Cushingova choroba (CD) je vzácné onemocnění, jehož klinické a laboratorní příznaky jsou podobné jako u deficience růstového hormonu (GHD). Patří mezi ně viscerální obezita, snížený lean body mass, snížení kostní denzity, snížená fyzikální výkonnost, dyslipidemie, glukózová intolerance a zhoršená kvalita života. U dospělých osob je nejčastější příčinou GHD nesekreční adenom hypofýzy, který je v 5,8 % spojen i s CD. I přes dlouhodobou remisi CD pacienti pociťují zřetelné zhoršení kvality života, zejména je-li operativní nebo radiační léčba spojena s hypopituitarismem. Tito pacienti pak obtížně rozlišují dlouhodobé následky onemocnění CD od těch, které jsou spojeny s deficitem růstového hormonu.

Retrospektivní studie švédských autorů se zabývala příznaky neléčené deficience růstového hormonu u pacientů s kontrolovanou CD (684 pacientů, 74 % žen) ve srovnání s velkým souborem pacientů s kontrolovanou CD a nesekrečním adenomem hypofýzy (2 990 pacientů, 39 % žen). Příznaky byly hodnoceny před zahájením podávání růstového hormonu a po 3 letech terapie.

Z výsledků studie vyplynulo signifikantně významné opoždění stanovení diagnózy GDH v té skupině pacientů s CD, ve které byla vyšší prevalence hypertenze, fraktur a diabetu mellitu. Podle specifického dotazníku, užívaného ke zkoumání kvality života dospělých s GDH, měla na začátku skupina s CD lepší metabolický profil, ale zhoršenou kvalitu života. Po třech letech léčby růstovým hormonem (střední dávka ve 3 letech 0,39 mg/den u pacientů s CD a 0,37 mg/den u pacientů s CD a nesekrečním adenomem) se snížil celkový cholesterol a LDL cholesterol, zatímco glukóza a HbA1c se zvýšily. Došlo současně ke zvýšení kvality života, které bylo významnější u skupiny pacientů bez adenomu.

Závěrem je možno konstatovat, že u neléčené růstové deficience byly komorbidity společně se zhoršenou kvalitou života signifikantnější ve skupině pacientů pouze s CD. Obě dvě skupiny reagovaly na léčbu růstovým hormonem podobně a lze předpokládat, že pacienti s deficiencí růstového hormonu na základě CD profitují z terapie růstovým hormonem do stejné míry jako pacienti s nesekrečním adenomem hypofýzy.

(moa)

Zdroj: Clinical features of GH deficiency and effects of 3 years of GH replacement in adults with controlled Cushing’s disease. European Journal of Endocrinology (2010), 162, 677–684Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se