Postoperační kvalita života, stav potence a kontinence po radikální retropubické prostatektomii

15. 5. 2019

Autoři studie publikované v květnovém vydání časopisu The Journal of Urology se zaměřili na charakteristiky pacientů a nádorů, které by umožnily lépe predikovat stav kontinence, potence a fyzického i duševního zdraví po absolvování radikální prostatektomie.

Autoři studie publikované v květnovém vydání časopisu The Journal of Urology se zaměřili na charakteristiky pacientů a nádorů, které by umožnily lépe predikovat stav kontinence, potence a fyzického i duševního zdraví po absolvování radikální prostatektomie. Sledování pacientů probíhalo jeden rok po absolvování operace.

Metoda

Prospektivní studie zahrnovala 236 pacientů, kteří podstoupili otevřenou radikální retropubickou prostatektomii na stejném pracovišti v letech 2005 až 2007. Údaje o postoperačním zdravotním stavu byly zjišťovány pomocí validovaných dotazníků vždy ve třetím, šestém a dvanáctém měsíci po operaci.

Výsledky

V průběhu jednoletého sledování se u 75 % pacientů vrátil jejich fyzický zdravotní stav do situace před operací, návrat psychického stavu do stavu před operací uvedlo v průběhu jednoho roku po operaci 73 % pacientů. Kontinence odpovídala předoperačnímu stavu jeden rok po operaci u 75 % pacientů, zatímco potence u 26 % pacientů. K obnově fyzického zdravotního stavu došlo rychleji než k plné obnově duševního zdravotního stavu. Mezi faktory, které signifikantně (p < 0,05) pozitivně ovlivňovaly výsledky operace ve vztahu k tělesnému a duševnímu zdraví a postoperačnímu stavu kontinence a potence, patřila koncentrace prostatického specifického antigenu nižší než 20 ng/ml, nervy šetřící operační technika, žádné intraoperační ani postoperační komplikace, nepřítomnost adjuvantní léčby a účast na postoperačním rehabilitačním programu.

Uvedená studie zdůrazňuje především vliv operace na psychický stav pacientů. Autoři studie navrhují, aby pacienti před operací absolvovali konzultaci týkající se jejich fyzického i psychického stavu, která by pak pomohla předvídat postoperační kvalitu života spojenou se zdravím a výsledný stav kontinence a potence.

(vek)

Zdroj: Treiyer A, Anheuser P, Bütow Z, Steffens J. A single center prospective study: prediction of postoperative general quality of life, potency and continence after radical retropubic prostatectomy. J Urol 2011(May);185(5):1681-1685.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se