Neúplný deficit hypotalamických hormonů u hypotalamického hypopituitarismu vzniklého na podkladě staršího traumatu mozku

15. 5. 2019

Poranění hlavy a mozku může kromě akutních život ohrožujících stavů, jako jsou epidurální či subdurální krvácení, vzácně způsobit i hormonální dysbalanci.

Poranění hlavy a mozku může kromě akutních život ohrožujících stavů, jako jsou epidurální či subdurální krvácení, vzácně způsobit i hormonální dysbalanci. Jeden takový případ popsali japonští lékaři z Jichi Medical University Saitama Medical Center v odborném medicínském časopise Endocrine Journal.

Kazuistika

Na kliniku byl přijat 62letý muž k určení patogeneze dlouhotrvající hypoglykémie. Přijat byl v bezvědomí, přičemž jeho plazmatická hladina glukózy byla 1,4 mmol/l. Dle anamnézy utrpěl ve věku 31 let úraz hlavy při dopravní nehodě a několik dní zůstal v bezvědomí.

Při vstupním fyzikálním vyšetření byl pacientovi naměřen krevní tlak 114/70 mmHg, puls 72 za minutu a BMI 17,8 (43,4 kg hmotnosti při 156,1cm výšky), což signalizuje podváhu.

Pacient měl navíc hypogonadální tvář s minimem vousů a atrofická varlata o objemu pouhých 1–2 ml.

Laboratorní vyšetření prokázalo plazmatickou hladinu glukózy 4 mmol/l, sodíku 133 mmol/l, chloridů 100 mmol/l a draslíku 4,1 mmol/l. Hladina inzulinu byla méně než 1,0 uUI/ml, ACTH 45,8 pg/ml, sérový kortizol 53 ug/l a volný kortizol v moči méně než 45 ug/den. Ostatní biochemické výsledky byly následující: hematokrit 28 %, hladina aldosteronu 63 pg/ml a testosteronu méně než 0,05 ng/ml, TSH 2,0 uUI/ml, fT4 0,7 ng/dl a sérový prolaktin 29 ng/ml.

Hladiny všech hormonů se zvýšily v reakci na podání směsi exogenního kortikotropin-releasing hormonu (CRH), luteotropin-releasing hormonu (LH-RH), tyreotropin-releasing hormonu (TRH) a somatotropin-releasing hormonu (GRH). Přes to všechno se ale neobjevila žádná odezva v hladinách ACTH na hypoglykémii (vyvolaná podáním inzulinu), stejně jako se ani nedostavila zvýšená sekrece luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH) jako reakce na podání klomifenu.

Vyšetření magnetickou rezonancí pak odhalilo naprosto atrofovanou hypofýzu v prázdném sella turcica, nález v hypotalamu byl ale zcela v normě. Pacient byl následně léčen podáváním hydrokortizonu, po jehož podání v dávce 20 mg denně došlo ke zvýšení glykémie z 4 mmol/l na 5,5 mmol/l a koncentrace sodíku ze 133 mmol/l na 138 mmol/l.

Lékaři tento případ uzavřeli jako neúplný deficit hypotalamických hormonů, ke kterému došlo v důsledku traumatického poranění hlavy, jejž pacient prodělal před 31 roky.

(kam)

Zdroj: Saito T. et al.: Incomplete Deficiency of Hypothalamic Hormones in Hypothalamic Hypopituitarism Associated with an Old Traumatic Brain Injury. Endocr J. 2009 Jul 29Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se