Malárie by měla být vymýcena do roku 2030

9. 7. 2015

Malárie je jedna z nejnebezpečnějších nákaz, které každoročně podlehne více než milion nemocných. Nejčastěji se vyskytuje v subsaharské Africe a jihovýchodní Asii. Díky rozšířené dopravě, cestování a teplejšímu podnebí se s ní ale můžeme setkat i v jižní Evropě a výjimečně též u nás.

Inzerce

Původcem malárie je parazit zvaný Plasmodium. Vakcína proti některým jeho druhům již existuje, zatím ale není dostupná pro normální použití. Pro výrobu bezpečné očkovací látky je nutná ještě řada testů a klinických zkoušek. V současné době probíhají studie na účinnost tří různých vakcín. Odhady, kolik času a peněz bude ještě potřeba, aby bylo možné je bez obav začít používat, jsou různé. Průměrně stojí vývoj nového léku přes půl miliardy dolarů. Díky tomu, že se v posledních letech věnuje malárii celosvětově stále více pozornosti, jsou veškeré procesy spojené se získáváním nezbytných licencí rychlejší a snazší. Významně se na tom podílí i Světová zdravotnická organizace (WHO).

  • Ta pokládá vymýcení malárie za jeden ze svých hlavních cílů.
  • Na konferenci konané v rámci Světového dne malárie, který připadá na 25. dubna, byly stanoveny strategie pro následujících 15 let.
  • Zástupci 41 nejvíce ohrožených států se zde dohodli, že do roku 2030 by se výskyt i úmrtnost měly snížit o 90 %.

Repelent a dlouhé rukávy

Před cestou do malarických oblastí se většina cestovatelů ptá, jak se před malárií chránit. Jelikož přenašečem nebezpečných plasmodií jsou komáři, nejúčinnější prevencí nákazy jsou:

  • repelenty,
  • moskytiéry,
  • dlouhé rukávy i nohavice,
  • v některých oblastech i preventivní léčba antimalariky.

Podávání těchto léků zabraňuje propuknutí nemoci v případě, že došlo k jejímu přenosu nakaženým komárem. Preparáty se většinou berou již před odjezdem, během celého pobytu a ještě několik týdnů po příjezdu. Zda jsou antimalarika pro vámi navštěvovanou oblast vhodná a jak je přesně užívat, to vám poradí specialista na cestovní medicínu. 

(jez)

Zdroje: 
http://www.malariavaccine.org/malvac-vaccine-faqs.php
http://www.who.int/malaria/en/Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se