Léčba SGA dětí. Fixní, nebo individuální dávka?

15. 5. 2019

Jednou z indikací k léčbě rekombinantním růstovým hormonem jsou i děti, které se narodily jako malé na svůj gestační věk.

Jednou z indikací k léčbě rekombinantním růstovým hormonem jsou i děti, které se narodily jako malé na svůj gestační věk. Léčebných schémat existuje celá řada, nelze však rozhodnout, které z nich je nejsprávnější. Zda v této indikaci léčit fixní vysokou dávkou růstového hormonu, nebo zda ji individuálně upravovat, zkoumali němečtí vědci, kteří svou studii zveřejnili v odborném evropském medicínském časopise European journal of endocrinology / European Federation of Endocrine Societies.

Jak studie probíhala

Studie německých vědců a lékařů byla designovaná jako randomizovaná, otevřená multicentrická studie. Bylo do ní zahrnuto celkem 179 dětí, které se narodily jako malé na svůj gestační věk. Děti byly náhodně rozděleny do dvou skupin. První skupina byla během celé roční studie léčena fixní dávkou růstového hormonu 0,067 mg na kilogram tělesné váhy a den, druhá pak začínala na dávce 0,035 mg na kilogram a den. Pokud však byla u dětí z druhé skupiny po třech měsících terapie směrodatná odchylka změny tělesné výšky menší než 0,75 (ve vztahu k predikované změně podle Cologne prediction model), byla jim dávka navýšena na 0,067 mg na kilogram a den, tedy na dávku stejnou jako u první skupiny. V opačném případě původní dávka zůstávala. Výsledky byly velmi zajímavé.

Fix, nebo float? Toť otázka!

V druhé skupině si nakonec po tříměsíční léčbě zvýšení dávky vyžádalo 38 z 80 léčených dětí. Rozdíly mezi jednotlivými skupinami byly poměrně zásadní. Děti léčené fixní dávkou sice vyrostly v průměru o jeden centimetr více, nicméně vyžadovaly téměř dvojnásobnou dávku růstového hormonu.

Doporučení německých lékařů je tedy následující: Je vhodné vždy individuálně upravit dávkování s ohledem na konkrétní rychlost růstu dítěte. To s sebou nese několik výhod: jak nižší celkovou dávku růstového hormonu a s tím spojené nižší náklady, tak i menší zátěž pro organismus léčeného dítěte.

(kam)

Zdroj: Jung H. et al.: Growth response to an individualized versus fixed dose GH treatment in short children born small for gestational age: the OPTIMA study. Eur J Endocrinol. 2009 Feb; 160 (2): 149–56. Epub 2008 Nov 27.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se