Léčba inhibitory TNF může pacientům s artritidou pomoci udržet si práci

15. 5. 2019

Blokátory TNF mohou podle nové švédské studie pomoci pacientům s revmatoidní artritidou udržet nebo dokonce zvýšit počet hodin strávených v práci. Jedná se o pozitivní aspekt vzhledem k aktuálnímu ekonomickému dopadu revmatoidní artritidy, při níž pacienti postupně přestávají být produktivní v důsledku destrukce kloubů a ztráty jejich funkčnosti.

Blokátory TNF mohou podle nové švédské studie pomoci pacientům s revmatoidní artritidou udržet nebo dokonce zvýšit počet hodin strávených v práci. Jedná se o pozitivní aspekt vzhledem k aktuálnímu ekonomickému dopadu revmatoidní artritidy, při níž pacienti postupně přestávají být produktivní v důsledku destrukce kloubů a ztráty jejich funkčnosti.

Anti-TNF přípravky a ostatní biologické léky vedou k redukci symptomů revmatoidní artritidy a ke zlepšení funkčních schopností. Na druhou stranu se jedná o léčbu finančně nákladnou. Proto byly tyto léky ve Švédsku podrobeny analýze, aby se ozřejmila jejich nákladová efektivita. Cílem bylo poznat, jak tyto léky pomáhají pacientům zůstat v zaměstnání a jaké jsou finanční důsledky.

Lékaři analyzovali data ze stockholmského anti-TNF-alfa follow-up registru, a to celkem od 594 dospělých pacientů s revmatoidní artritidou (66 % byly ženy), kteří byli sledováni po dobu 5 let. Věk pacientů se pohyboval mezi 18 a 55 lety. Celkem 52,9 % pacientů užívalo infliximab, 34,5 % etanercept a 12,6 % adalimumab.

  Během doby trvání studie vyústilo podávání léčby anti-TNF jak v rozsáhlé a trvalé snížení aktivity choroby a zlepšení funkce kloubů, tak i ve zvýšení schopnosti pacientů pracovat. Na počátku studie pacienti pracovali průměrně 20 hodin týdně. Během prvního roku anti-TNF terapie se tento průměr navýšil o přibližně 4 hodiny s malými ročními pokroky v odpracovaných hodinách, což bylo pozorováno v roce 2 a 5. Po zohlednění věku, pohlaví, aktivity nemoci, funkce a bolesti bylo tedy zlepšení během prvního roku léčby o 4,2 hodiny týdně a poté o dalších 0,5 hodiny týdně každým následujícím rokem.

Ve srovnání s neléčenými pacienty, jejichž schopnost pracovat zůstala po celých 5 let stabilní, vědci vypočítali, že produktivita vycházející ze zvýšení schopnosti pracovat u pacientů, kteří se podrobili kontinuální anti-TNF terapii, by mohla kompenzovat asi 40 % z ročních nákladů na léčbu. Tyto závěry jsou shodné také s některými předešlými studiemi na toto téma.

(pes)

Zdroj:

  1. Anti-TNF Therapy May Help Keep Arthritis Patients on the Job,
    Ann Rheum Dis 2010;69:126-131.


Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se