Fantomová bolest: je viníkem mozek?

16. 9. 2015

Smířit se s amputací končetiny je samo o sobě nevýslovně těžké. Aby toho nebylo málo, část pacientů navíc trápí tzv. fantomové bolesti. Proč se objevují a co je může vyvolat, to prozradí následující řádky.

Inzerce

Fantomová bolest je poamputační jev, který se dříve považoval za psychologický problém. Dnes už se ví, že za tímto jevem stojí víc než jen psychika člověka. Jeho původ se nachází v míše a mozku. Fantomovou bolestí se nazývá stav, kdy má pacient pocit, že bolest přichází z části těla, která tam už není. Občas se to může plést s bolestí vycházející z pahýlu po amputované končetině, to však není fantomová bolest.

Co dokáže hlava

Typické příznaky fantomové bolesti jsou následující:

  • Nastupuje v prvních dnech po amputaci.
  • Přichází a odchází nebo může být trvalá.
  • Většinou bolest vychází z nejvzdálenější části amputované končetiny.
  • Může mít charakter vystřelující, bodavé, tlakové, tepavé nebo pálivé bolesti.
  • Někdy to může být pocit, jako když se končetina dostane do nepříjemné pozice.
  • Potíže mohou být spuštěny tlakem na zbývající pahýl nebo emočním stresem.

Skutečná příčina fantomové bolesti není známá, ale řada výzkumů pomocí zobrazovacích metod zjistila aktivitu v těch částech mozku a míchy, které byly původně se ztracenou končetinou propojené. Zčásti se tento jev dá vysvětlit jako odpověď na smíšené signály, které náš mozek vysílá do amputované končetiny ve snaze zjistit, co se děje. Tou odpovědí je základní signál upozorňující na to, že něco není v pořádku, tedy bolest.

Individuální prožívání

I když se neví, proč u některých pacientů fantomová bolest vzniká a u některých ne, jsou známy rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejího výskytu:

  • Bolest v končetině před amputací velmi silně zvyšuje riziko bolesti i po operaci; je to proto, že mozek se drží vzpomínky na bolest a pokračuje ve vysílání bolestivých signálů i po odstranění končetiny.
  • Dalším rizikovým faktorem je pahýlová bolest po amputaci. Pacienti, kteří trpí problémy s pahýlem, ve většině případů cítí i fantomovou bolest. Pahýlová bolest je většinou způsobena abnormální růstovou aktivitou tkání na poškozených nervových zakončeních.
  • Dalším důvodem pro vznik tohoto problému je špatně sedící umělá končetina. Proto je vždy důležité, aby protéza dobře seděla a aby se pacient naučil ji správně nasazovat a používat.

(krot)

Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/phantom-pain/basics/definition/con-20023268Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se