Cestování bez signálu? To se vám se satelitním telefonem nestane

9. 11. 2015

Neprobádané končiny naší planety mají velké kouzlo. Samota přináší klid i řadu dobrodružných situací. Ovšem také mnoho nebezpečí, a proto je možnost spojení s civilizací zásadní. Mobil v divočině většinou nefunguje, je tedy lepší mít s sebou tzv. satelitní telefon.

Inzerce

Jedná se o typ přenosného zařízení, které se dokáže připojit přímo k družici obíhající kolem Země. Na rozdíl od klasických mobilů, které jsou vázané k pozemskému vysílači, ty satelitní mají signál téměř kdekoliv. Navíc fungují i za přírodních katastrof a při výpadcích elektrického proudu.

Bez omezení 

Původní satelitní přístroje připomínaly svou velikostí ty mobilní s velkou rozkládací anténou z osmdesátých let. Dnes jsou již v podstatě stejné jako obyčejné mobilní telefony. Existují i prototypy s dotykovým displejem, které jsou k nerozeznání od běžně používaných „smartphonů“. Mají též stejné funkce, můžete s nimi telefonovat, zanechávat hlasové i textové zprávy a většina systémů umožňuje i připojení k internetu.

Pro správnou volbu 

Při rozhodování, který přístroj se vám bude na cestách hodit více, vám může pomoci naše malé srovnání.

  • Odolnost. Klasický mobil není stavěný na příliš těžké podmínky. Oproti tomu satelitní telefon je vyroben tak, aby vydržel extrémní teploty i případné pády či nešetrné zacházení. V případě, že se chystáte do obtížného terénu, sáhněte tedy raději po satelitním přístroji. Řada z nich už je dokonce vodotěsná.  
  • Velikost a váha. Satelitní telefony váží okolo 250 g. Chytré mobily jsou přibližně o polovinu lehčí.
  • Finance. Volání ze satelitního přístroje vás bude stát zhruba dvakrát tolik co hovory z mobilního telefonu. Výhodou ale je, že ho využijete kdykoliv a kdekoliv. Ať už se ocitnete na moři, v horách, či v deštném pralese, vždy se jím lze dovolat.

Otázka systémů

Při výběru satelitního přístroje je třeba porovnávat různé systémy. Existují dva – Iridium a Inmarsat. Telefony se systémem Iridium se připojují k družicím, které obíhají blíže zemskému povrchu. Těmto družicím se říká LEO (z anglického Lower Earth Orbit). Mají velmi silný signál po celé planetě. Oproti tomu Inmarsat využívají signál družic obíhajících kolem rovníku (Geostationary), který slábne směrem k pólům. Podle toho, pro který systém a jaké pokrytí se rozhodnete, může cena satelitního telefonu oscilovat okolo 600 až 1700 amerických dolarů.  

(jez)

Zdroje:
https://en.wikipedia.org
www.bluecosmo.com
www.forbes.comKurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×