Neonkologická hematologie a vnitřní lékařství


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2018; 64(5): 465
Kategorie: úvodník

Vážení přátelé,

dostává se Vám do rukou monotematické číslo časopisu Vnitřní lékařství věnované neonkologické problematice v hematologii. V posledních 20 letech zaznamenala naprosto zásadní pokrok léčba nádorových onemocnění krvetvorby, které je stále zaslouženě věnována velká pozornost, nicméně, nemocní s těmito chorobami jsou v naprosté většině sledováni na specializovaných hematologických pracovištích. Internisté se v ambulanci a na lůžkových odděleních setkávají daleko častěji s nedostatkem jednotlivých typů krvinek z nemaligních příčin a s poruchami koagulačního systému, ať již jde o vrozená či získaná onemocnění. Řada získaných cytopenií, zejména těch, které vznikají na autoimunitním podkladu, mohou být i prvním projevem maligního onemocnění.

Předložený soubor přehledných referátů přináší přehled některých nových léčebných postupů u nemaligních onemocnění krvetvorby, jakými jsou např. transplantace krvetvorných buněk či cílená léčba biologickými léky, jakými jsou např. agonisté trombopoetinového receptoru v léčbě imunitní trombocytopenie a aplastické anémie, nebo podávání inhibitorů komplementu u paroxyzmální noční hemoglobinurie. Velký prostor je věnován diagnostice a diferenciální diagnostice vrozených krvácivých a trombofilních stavů, tedy onemocnění, se kterými se internisté setkávají v běžné praxi. V dosud u nás nepublikovaném rozsahu je podán přehled diagnostiky, klinických nálezů a léčby u vrozených syndromů selhání krvetvorby a poruch tvorby hemoglobinu. Důvodem zařazení těchto podrobných referátů je jednak to, že se dnes díky komplexní péči v dětském věku dožívají dospělosti prakticky všichni nemocní s vrozenými selháními krvetvorby, jednak se díky zlepšení diagnostiky zejména zavedením mole­kulárně genetických metod podařilo překvapivě diagnostikovat některé vrozené poruchy tvorby hemoglobinu (zejména talasemii) i u více než 2 000 nemocných v české populaci. I když se jedná pouze o heterozygotní formy bez klinické manifestace, díky četnosti výskytu existuje riziko narození homozygotů s potenciálně těžkým průběhem chorob. To platí i o riziku spojeném s poměrně vysokým rizikem α-talasemických genů u vietnamské populace, žijící u nás již ve 2. či 3. generaci. Konečně je třeba zmínit i prudce narůstající počet nemocných se vzácnými chorobami červené krevní řady díky migraci z oblastí s vysokým výskytem těchto onemocnění.

Doufáme, že předložené číslo časopisu Vnitřní lékařství přispěje ke zvýšení znalosti o neonkologické části hematologie a také k zaplnění určité mezery v doporučených postupech v hematologii.

Praha 17. března 2018

doc. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc.

VL 2018/5 obr1
VL 2018/5 obr1

VL 2018/5 obr2
VL 2018/5 obr2

předseda České hematologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně

a

spolueditor tohoto čísla časopisu Vnitřní lékařství


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2018 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se