Richard Rokyta, Cyril Höschl (eds).
Bolest a regenerace v medicíně


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(5): 423
Kategorie: Z odborné literatury

Axonite CZ: Praha 2015. 288 s. ISBN 978-80-88046-03-5

Česká lékařská akademie (http://www.medical-academy.cz/cla/index.php) vznikla v roce 2004. Jejím úkolem je důstojně reprezentovat českou lékařskou veřejnost doma i na mezinárodním poli. Česká lékařská akademie se záhy po svém založení stala respektovaným členem Federace evropských lékařských akademií (FEAM), která je mimo jiné poradním orgánem Evropské komise v oblasti zdravotnictví. Vedle významných mezinárodních aktivit je jedním z hlavních cílů a poslání České lékařské akademie vzdělávání. Kniha Bolest a regenerace v medicíně přináší soubor přehledných článků, které vznikly na základě na základě přednášek na kongresech České lékařské akademie v letech 2013 a 2014. Editory této významné publikace jsou prof. Rokyta a prof. Höschl. Knihu vydalo nakladatelství Axonite CZ.


Vedoucím motivem publikace je mezioborová spolupráce v tématech, která jsou většině lékařských oborů společná. Kniha je rozdělena do 2 částí: Bolest (22 kapitol) a Regenerace v medicíně (18 kapitol). V první části je problematika bolesti představena velmi komplexně. Jsou v ní zpracována témata historická, etická, farmakologická, je představena složitá problematika nervové stimulace nebo bolesti u vybraných chorobných stavů. Druhá část knihy je nutně velmi heterogenní, problematika regenerace je zpracována z různých pohledů i chorobných stavů (kardiologie, psychiatrie, neurologie, chirurgie, ORL, urologie, gynekologie a dalších). Závěrečná kapitola Jsme ve vesmíru sami? (J. Grygar) popisuje etapy vědeckého výzkumu vzniku života ve vesmíru, ale je také nadčasovým zamyšlením.

Kniha je cenným dokladem úspěšných edukačních aktivit České lékařské akademie. Poskytuje zájemcům detailní informace o velmi specializovaných diagnostických nebo léčebných postupech. Potěší ale také ty čtenáře, kteří chtějí získat nové informace o tématech, kterými se sami přímo nezabývají. Je to tedy jakýsi kaleidoskop (česky krasohled) na současnou špičkovou medicínu.

prof. MUDr. Jan Bureš, CSc., FCMA

bures@lfhk.cuni.cz

II. interní gastroenterologická klinika LF UK a FN Hradec Králové

www.fnhk.cz

Doručeno do redakce 3. 4. 2016


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2016 Číslo 5
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
nový kurz
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se