EASD Postgraduate Course of Clinical Diabetes and its Complications, Prague 2015


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(1): 75
Kategorie: Zprávy z odborných akcí

V říjnu roku 2015 proběhl v Praze velmi prestižní mezinárodní postgraduální kurz věnovaný klinickým aspektům onemocnění diabetes mellitus. Tyto tradiční kurzy jsou několikrát ročně organizovány na různých místech Evropy, Asie a Afriky Evropskou federací pro výzkum diabetu (EASD) společně s diabetologickou společností či lékařskou fakultou hostitelské země a jejich smyslem je umožnit mladým lékařům především ze střední a východní Evropy, Asie a severní Afriky kontakt s významnými evropskými odborníky v oboru.


Třídenní pražský kurz v přednáškách a workshopech postihl základní klinické otázky spojené s diagnózou diabetu a jeho léčbou, léčbou a prevencí komplikací se zvláštním zřetelem na kardiovaskulární oblast. Kurz byl obsazen ceněnými přednášejícími, mezi nimiž byl např. prof. Brian Frier (UK), který patří mezi celosvětově nejuznávanější odborníky na hypoglykemie a dr. Hood Thabit (UK), který je jeden ze dvou či tří světových lídrů v léčbě automatizovaným dodáváním inzulinu (cloosed-loop system), terapeutické metody, která se ocitá již velmi blízko klinickému využití.

Kurzu se zúčastnilo 190 mladých lékařů z 22 zemí a zájem o toto setkání několikanásobně převyšoval možnosti organizátorů. Z verbálních vyjádření i výrazů spokojených tváří účastníků bylo zřejmé, že se kurz velmi vydařil.

Záštitu kurzu poskytl prof. Vladimír Komárek, děkan 2. LF UK Praha, Česká diabetologická společnost (ČDS) a Diabetická asociace ČR (DA ČR). Za pomoc při organizaci děkuji prof. MUDr. Tereze Pelikánové, DrSc., předsedkyni ČDS a prof. MUDr. Milanu Kvapilovi, CSc., MBA, předsedovi DA ČR.

MUDr. Jan Brož

zobr@seznam.cz

Interní klinika 2. LF UK a FN Motol,

Praha

www.fnmotol.cz

Doručeno do redakce 13. 11. 2015


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2016 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se