EASD Postgraduate Course of Clinical Diabetes and its Complications, Prague 2015


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(1): 75
Kategorie: Zprávy z odborných akcí

V říjnu roku 2015 proběhl v Praze velmi prestižní mezinárodní postgraduální kurz věnovaný klinickým aspektům onemocnění diabetes mellitus. Tyto tradiční kurzy jsou několikrát ročně organizovány na různých místech Evropy, Asie a Afriky Evropskou federací pro výzkum diabetu (EASD) společně s diabetologickou společností či lékařskou fakultou hostitelské země a jejich smyslem je umožnit mladým lékařům především ze střední a východní Evropy, Asie a severní Afriky kontakt s významnými evropskými odborníky v oboru.


Třídenní pražský kurz v přednáškách a workshopech postihl základní klinické otázky spojené s diagnózou diabetu a jeho léčbou, léčbou a prevencí komplikací se zvláštním zřetelem na kardiovaskulární oblast. Kurz byl obsazen ceněnými přednášejícími, mezi nimiž byl např. prof. Brian Frier (UK), který patří mezi celosvětově nejuznávanější odborníky na hypoglykemie a dr. Hood Thabit (UK), který je jeden ze dvou či tří světových lídrů v léčbě automatizovaným dodáváním inzulinu (cloosed-loop system), terapeutické metody, která se ocitá již velmi blízko klinickému využití.

Kurzu se zúčastnilo 190 mladých lékařů z 22 zemí a zájem o toto setkání několikanásobně převyšoval možnosti organizátorů. Z verbálních vyjádření i výrazů spokojených tváří účastníků bylo zřejmé, že se kurz velmi vydařil.

Záštitu kurzu poskytl prof. Vladimír Komárek, děkan 2. LF UK Praha, Česká diabetologická společnost (ČDS) a Diabetická asociace ČR (DA ČR). Za pomoc při organizaci děkuji prof. MUDr. Tereze Pelikánové, DrSc., předsedkyni ČDS a prof. MUDr. Milanu Kvapilovi, CSc., MBA, předsedovi DA ČR.

MUDr. Jan Brož

zobr@seznam.cz

Interní klinika 2. LF UK a FN Motol,

Praha

www.fnmotol.cz

Doručeno do redakce 13. 11. 2015


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2016 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
nový kurz
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se