Prestižní cena pro jihočeské kardiocentrum


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2012; 58(9): 704-705
Kategorie: Zprávy z odborných akcí

Nemocnice České Budějovice je jedním ze 6 zdravotnických zařízení ve světě, která mají v péči více než 550 pacientů se srdečními obtížemi dálkově sledovaných systémem Home Monitoring. Doc. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D., vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace, převzal koncem srpna od dr. Petra Větrovského, Ph.D., ředitele společnosti Biotronik Praha, výrobce systému, cenu Honorary Circle Award. Ocenění již získala pracoviště v Nizozemsku, Polsku a 3 kliniky ve Spojených státech.

V českobudějovickém kardiocentru se každoročně implantuje 300–400 kardio-stimulátorů a 200–250 implantabilních kardioverterů-defibrilátorů. „Toto pracoviště, které je relativně mladé, se během několika málo let dostalo v dané oblasti na nejvyšší úroveň. Dlouhou dobu jsme slýchali o pražských nemocnicích, ale ukazuje se, že špičková péče se může dělat i jinde,“ uvedl na tiskové konferenci, která se uskutečnila 22. srpna, dr. Větrovský a dodal: „Honorary Circle Award chápeme i jako ocenění všech zaměstnanců Biotronik Praha za jejich nasazení při prezentaci Home Monitoringu našim zákazníkům a potvrzení správnosti našich aktivit. Těší nás zejména narůstající zájem ze strany odborné veřejnosti o problematiku vzdálené monitorace a stále větší uznání jejího významu největšími kapacitami v kardiologii.“

Systémem Home Monitoring, jenž umožňuje automatický bezdrátový přenos dat bez zásahu uživatele na zabezpečenou internetovou platformu, je v ČR doposud sledováno přes 3 000 nemocných – v závěsu za Nemocnicí České Budějovice jsou FN Olomouc s 280 pacienty, pražský IKEM s 260, Masarykova nemocnice Ústí nad Labem s 250, FN Brno s 215 a FN u sv. Anny v Brně se 170 nemocnými. Celosvětově využívá Home Monitoring přes 5 300 klinik.

Obr. 1. Doc. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D. (na snímku vlevo) přebírá od ředitele společnosti Biotronik dr. Petra Větrovského Honorary Circle Award. Foto: Bohumír Langmaier.
Doc. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D. (na snímku vlevo) přebírá od ředitele společnosti Biotronik dr. Petra Větrovského Honorary Circle Award. 
Foto: Bohumír Langmaier.

Efektivní monitorování pacientů…

Na otázku, jak si vysvětlit, že právě v českobudějovickém kardiocentru mají z českých pracovišť nejvíce pacientů sledovaných systémem Home Monitoring, doc. Bulava odpověděl: „Je to jednoduché – jsme pracovití, entuziastičtí a máme schopný tým lékařů. Už od samého počátku fungování kardiocentra, tedy od roku 2008, jsem měl ideu, že budeme Home Monitoring aplikovat, protože přináší jednoznačné benefity medicínské i ekonomické. Naprosto jedinečný je tzv. traffic light systém, který dokáže obrovské množství přenášených dat analyzovat a ‚vypíchnout‘ z nich ty informace, které jsou pro hodnocení zdravotního stavu pacienta nejdůležitější. Žlutě označí klinické události střední závažnosti, červeně pak urgentní, kterým se musíme věnovat co možná nejdříve. Dokážeme tedy časně detekovat arytmii, předejít cévní mozkové příhodě, zhoršení srdečního selhání a v konečném důsledku i nutnosti hospitalizace, ale také zjistit neadekvátní terapii přístroje a v případě potřeby i vzdáleně změnit parametry nastavení systému,“ vysvětlil doc. Bulava a dodal: „V péči máme aktuálně přes 3 500 nemocných s implantovanými pacemakery, kardiovertery-defibrilátory či přístroji pro resynchronizační terapii, kteří musejí být pravidelně monitorováni několikrát za rok. Přitom devadesát procent kontrol je pouze technických, kdy stáhneme data a zjistíme, že je vše v pořádku. Systém Home Monitoring nám tedy umožňuje u vybraných pacientů snížit frekvenci fyzických návštěv na pracovišti na jednu ročně. Nyní řešíme projekt, jehož cílem je spočítat efektivitu systému v podmínkách ČR. Samozřejmě ze zahraničí – z Německa či USA – máme spoustu dat o tom, že Home Monitoring je nákladově efektivní. Nicméně takové údaje nejsou volně přenositelné na naše tuzemské prostředí.“

… míří i do ambulancí

V Českých Budějovicích se však mohou pochlubit ještě jedním primátem – a to že Home Monitoring nabídli a zpřístupnili také referenčním ambulantním kardiologům. „Systém umožňuje vytvořit více skupin pacientů pro ne­omezený počet uživatelů s nastavením hierarchie přístupu, dále nabízí sdílení kontaktních údajů pacienta a zabezpečený přístup k datům kdekoliv přes internet. Každý ambulantní kardio­log tak má možnost reagovat na generované zprávy – pochopitelně pouze u těch jedinců, které má v péči. Musím konstatovat, že se nám takový model poměrně osvědčil,“ upřesnil doc. Bulava s tím, že je nutné, aby se péče o pacienty se systémem Home Monitoring přesunula právě k terénním kardiologům, k nimž pacienti chodí běžně a které dobře znají. „U nich se skutečně cítí jako doma, je to pro ně známé a příjemné prostředí. To je filosofie projektu, který jsme spustili v lednu loňského roku a do kterého jsme investovali hodně energie, úsilí a edukace, protože kolegové v ambulancích o systému Home Monitoring tolik informací neměli,“ dodal.

Úhrady neodpovídají klinické praxi

Jak uvedl dr. Větrovský, Všeobecná zdravotní pojišťovna hradí zdravotnickým zařízením výkon sledování pacienta pomocí systému Home Monitoring, bohužel ale zatím stále nehradí provoz a finanční náklady spojené s pořízením pacientské jednotky. „A to i přes skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví před více než rokem a půl se zavedením služeb Home Monitoringu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění souhlasilo. Veškeré náklady spojené se systémem tedy nese naše společnost. Bohužel ani my nežijeme ve vzduchoprázdnu a za současné ekonomické situace se dostáváme do stavu, že nejsme schopni poskytnout Home Monitoring všem pacientům, kteří by ho potřebovali. Po konzultacích s lékaři musíme zvažovat, komu bude nabídnut a komu nikoli,“ zdůraznil dr. Větrovský a doplnil: „Pokud by pojišťovna souhlasila s úhradou, která není nijak vysoká – pořízení pacientské jednotky, která je však přenositelná, stojí asi 10 000 korun, stejně jako roční náklady na provoz –, bohatě se to vrátí v podobě zlepšené prognózy u zhoršujícího se stavu srdečního selhání a předcházení hospitalizacím. A to pouze díky tomu, že lékař si pacienta pozve dříve, než je naplánována kontrola, případně mu změní medikaci. Stále si myslíme, že by pojišťovna měla tento argument zvážit, a budeme jen rádi, pokud výstup z projektu českobudějovické nemocnice povede k vyčíslení ekonomické úspory systému Home Monitoring v místních podmínkách.“

Závěrem dr. Větrovský nastínil, že letos je společnost Biotronik schopna hradit veškeré náklady spojené s Home Monitoringem maximálně dvěma stovkám nových pacientů, v příštím roce, pokud pojišťovna nezavede úhradu systému, zhruba polovině.

Ing. Jana Tlapáková

Zdravotnické noviny

e-mail: jana.tlapakova@ambitmedia.cz


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 9

2012 Číslo 9
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se