Předseda České angiologické společnosti, MUDr. Karel Roztočil, CSc., se dožívá 70 let


Autoři: J. Spáčil
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2011; 57(4): 424
Kategorie: Osobní zprávy

Českou angiologickou společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně vede MUDr. Karel Roztočil úspěšně od roku 2000. Zasazuje se o spolupráci mezi pracovišti a mezi příbuznými odbornými společnostmi. Počet členů stoupá, stoupá i počet účastníků a řečníků na kongresech pořádaných naší společností. Kromě každoročních červnových sympózií zaměřených na postgraduální problematiku a dalších akcí jsou to především Angiologické dny. Na letošních XXXVI. Angiologických dnech s mezinárodní účastí, konaných koncem února v Praze, ocenil jeho činnost prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně, udělením čestného členství. Jeho pilná a svědomitá práce v International Union of An­giology vyvrcholila v momentě, kdy byl zvolen prezidentem společnosti pro období mezi roky 2012 a 2014, pověřen uspořádáním 25. Světového angiologického sjezdu v Praze v červenci roku 2012 a zároveň jmenován prezidentem tohoto sjezdu. Je i generálním sekretářem Central Europen Vascular Forum. Je čestným členem našich i zahraničních odborných společností a členem redakčních rad několika časopisů. Podařilo se mu prosadit, že švýcarský časopis VASA je časopisem i naší společnosti.


MUDr. Karel Roztočil promoval v roce 1965 a angiologii se věnuje od roku 1968, kdy nastoupil k prof. Šmahelovi do Výzkumného ústavu experimentální medicíny. Publikoval a přednášel stovky prací u nás i v zahraničí, mnohdy jako vyzvaný autor. S MUDr. I. Olivou studoval pulzovou vlnu se zaměřením na preobliterativní stadia aterosklerózy. Po vzniku IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) z původních krčských výzkumných ústavů byl spolupracovníkem MUDr. Jiří Linharta, DrSc., doc. MUDr. Ivo Přerovského, DrSc., a doc. MUDr. J. Hladovce, DrSc., v oddělení periferní cirkulace kardiologického pracoviště. Zabýval se patofy­ziologií u chronické žilní insuficience, ischemické choroby dolních končetin, u hypertenzní nemoci i u renální insuficience. Jeho doménou bylo studium mikrocirkulace pletysmografií i izotopovými studiemi. Tyto metody používal i ke sledování účinku léků. Napsal velké množství přehledových článků. S doc. MUDr. V. Puchmayerem napsali Praktickou angiologii, která vyšla v opakovaných vydáních. Je spoluautorem několika našich i mezinárodních doporučení odborných společností.

Pro svou neutuchající klinickou práci, odbornou činnost i organizační povinnosti má podporu své manželky Jany, dětské lékařky.

Za výbor České angiologické společnosti mu přeji hodně zdraví, sil a radosti z další práce.

MUDr. Jiří Spáčil, CSc.
místopředseda České angiologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně
e-mail: jiri.spacil@vfn.cz

Doručeno do redakce: 17. 3. 2011


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.