Z odborné literatury


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2008; 54(2): 210
Kategorie: Z odborné literatury

Stejskal D Urolitiáza. Praha: Grada Publishing 2007. 182 stran. ISBN 978-80-247-2015-9

Kniha má 182 stran, je členěna do 13 kapitol a doplněna o seznam zkratek, seznam použité literatury a rejstřík.

V prvních 5 kapitolách autor na konkrétních datech dokládá závažnost urolitiázy jako civilizačního onemocnění, popisuje stadia vzniku konkrementů, jejich rozdělení a podrobně analyzuje rizikové faktory.

Teoretická východiska rozvoje onemocnění poskytuje kapitola 6. Po přehledu metabolických poruch následuje popis jednotlivých typů onemocnění. Zde je nutno ocenit autorovu snahu o zachování přehlednosti a srozumitelnosti v problematice, v níž jsou jednotlivé faktory vzájemně ovlivňovány řadou složitých vazeb. Zvolené schéma popisu jednotlivých poruch (dědičnost, etiopatogeneze, laboratorní nálezy, kombinace s jinými poruchami, doprovodná onemocnění a stručný přehled léčby) poskytuje dobrou přehlednost bez ztráty kvality a šíře poskytovaných informací.

V dalších kapitolách autor správně vytipoval oblasti, ve kterých je přístup k litiáze modifikován specifickou věkovou skupinou (děti, gravidní) nebo přidruženými chorobami. Následuje přehledná část umožňující praktickou aplikaci diagnostických léčebných algoritmů.

Pro vlastní diagnostickou a léčebnou péči má největší význam přehledná kapitola zabývající se primární a sekundární prevencí (metafylaxí) a konzervativní léčbou urolitiázy. Preventivních opatření u onemocnění s takovou tendencí k recidivám hrají totiž zásadní roli v péči o nemocné s touto chorobou. Kvalitní dispenzarizace může většinu pacientů ochránit od urologických projevů onemocnění, které svými klinickými projevy a potřebou více či méně invazivních operačních výkonů podstatně ovlivňují kvalitu života pacienta.

Jak autor zdůraznil v úvodu, je urolitiáza metabolické onemocnění s urologickými projevy. Její výskyt je častý a má podstatné aspekty nejen medicínské, ale i ekonomické. Proto je hodnocená publikace velmi potřebná pro několik skupin lékařů. Šíří a hloubkou poskytnutých informací bude cenným pomocníkem v ambulanci internisty zabývajícího se urolitiázou. Stejně tak může upravit diagnostický a léčebný přístup urologa. Specialisté jiných odborností se díky přehlednosti monografie mohou dostat rychle k požadovaným informacím.

Jedinou oblastí, kterou jsem postrádal a kterou bych v případných dalších vydáních doporučil doplnit, je urologický pohled na toto onemocnění. I poměrně krátké kapitoly o dnešních možnostech diagnostiky a přehled operačních výkonů řešící problémy s močovými konkrementy by tuto publikaci vhodně doplnily. Potom se tato kniha stane kompletní a bude se moci jmenovat urolitiáza bez další omezující specifikace.

prim. MUDr. Arne Rovný

www.fnusa.cz

e-mail: arne.rovny@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 29. 1. 2008


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se