Editorial


Vyšlo v časopise: Urol List 2013; 11(1): 3

Vážené kolegyně a kolegové,

první číslo Urologických snad otevřete, když už nástup jara nebude pouhým snem a přáním, a najdete v něm určitě mnoho zajímavého.

Skupina kolem R. E. Carriona z USA přináší aktuální pohled na současné postavení PDE 5 inhibitorů v našem armamentariu včetně rozšiřujících se indikačních kritérií v podobě ovlivnění LUTS spojených s BPH tadalafilem, které podrobněji rozebírají brněnští autoři.

Andrologického ducha předchozího čísla dále doplňují články jednak od stejné americké skupiny, tentokrát hlavního autora T. Hakki se spolupracovníky, o operační léčbě tzv. „zanořeného penisu“ a brněnského M. Nussira na téma smysluplnosti řešení varikokély.

Další články se zaměří na endoskopické a především laparoskopické metody. H. Yanahiara z Japonska nás seznámí s proveditelností laparoskopické nefrektomie při odstranění atrofické ledviny spojené se závažnými infekčními komplikacemi. Z dálného východu, tentokrát z univerzity v Hokkaido, pochází i příspěvky K. Mority a kolektivu referující o simultánní ipsilaterální nefrektomii a transplantaci ledviny u pacientů s polycystickým postižením ledvin a retroperitoneální laparoskopické nefrektomii u pacientů léčených peritoneální dialýzou. Skupina kolem Zhang Shu Donga z Pekingu přináší první informace o použití improvizovaně vytvořeného portu při provádění laparoskopické radikální nefrektomie technikou LESS. H. B. Joshi z Velké Británie v přehledném článku referuje o možnostech a indikacích zavedení double J stentů jako i nežádoucích účincích, které jejich použití provází, a možnostech farmakologického ovlivnění, které přináší pro nás obzvláště užitečné informace o možném rozšíření indikačních kritérií zejména pro alfablokátory. Urolitiázou se zabývá i článek autorů z Pákistánu odpovídající na otázku mýtu, zda časné provedení ESWL po PCNL zvyšuje riziko zaklínění konkrementů v přístupovém kanálu. Skupina britských autorů se ve svém průzkumu zabývá preferencemi pacientů při volbě nové operační techniky. S.W. Chan z Hongkongu velmi kriticky pohlíží na výsledky bipolární plazmatické vaporizace prostaty, kterou srovnává s TURP.

Číslo uzavírají EAU Guidelines opět na andrologické téma možností léčení zakřivení penisu.

Dalibor PacíkŠtítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se