Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 1, s. 3.
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

předkládáme další, v pořadí druhé, cévně-chirurgické číslo Rozhledů v chirurgii.

Cílem je zviditelnit obor cévní chirurgie v rámci naší chirurgické obce a poukázat na nové postupy, ale také na limity léčby cévních onemocnění a na možné komplikace.

S potěšením můžeme konstatovat, že česká cévní chirurgie zachytila většinu aktuálních směrů a v některých dokonce představuje světovou špičku, jako např. v roboticky asistovaných cévních výkonech. Většina našich pracovišť pozitivně zareagovala na některé trendy jakými jsou mezioborová spolupráce, konkrétně hybridní cévní výkony nebocomeback“ in-situ bypassů, intraarteriální peroperační trombolýza a další. Stále více pracovišť již také rutinně využívá jako výtokové tepny pro bypassové operace tepny pedální.

Česká angiochirurgická obec má svoje zastoupení v evropských strukturách jako je European Society for Vascular Surgery a European Union of Medical Specialists (Section and Board of Vascular Surgery). Dobrou úroveň české cévní chirurgie může ilustrovat také skutečnost, že jsme byli vyzváni k založení české pobočky jedné z nejprestižnějších společností cévní chirurgieSociety for Vascular Surgery.

Přes všechna tato pozitivní konstatování nemůžeme přehlédnout, že ne všechno je ideální a že se stále potýkáme s řadou problémů, které však často více než oborovými, jsou problémy systémovými. A je namístě zde popřát všem našim kolegům, aby následující rok byl úspěšný a aby těch pozitivních impulsů, které jsou motivací pro naši další práci, bylo co nejvíce.

Zároveň bychom rádi poděkovali všem autorům, kteří zaslali svůj příspěvek a podíleli se tak na vzniku tohoto čísla.

Za redakční radu
Robert Staffa


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 1

2011 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×