Slovo úvodem


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2005; 9(6): 4
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

podzim je podle mě jedno z nejkrásnějších období v roce. Podzim, který byl vždy inspirací pro básníky, malíře, spisovatele a další umělce svojí pestrobarevností a krásou, ale také pro svou chladnost a jistou tajuplnost, s sebou přináší nejeden tradiční podnik.

Na období mezi sklizní na polích a podzimní setbou připadá vinobraní, které odjakživa v krajích s vinohrady patřilo k největším svátkům v roce. Myslivci a lesáci se těší na vrcholné završení svého celoročního úsilí, kterým je bezesporu pořádání tradičních honů. Chladnost a tajuplnost pozdního podzimu dokresluje svátek Všech svatých a den nato Památka zesnulých. Historická lampiónová setkání na počest a oslavu dnes již zapomenutých revolucí střídají tu a tam setkání rodičů a dětí vítajících Martina na bílém koni. Zvyky a tradice podzimu se liší podle regionů i zájmových skupin.

Za profesionální tradici specialistů na léčbu neplodnosti lze bezesporu považovat již 4. česko-slovenskou konferenci reprodukční gynekologie a především pak letošní jubilejní 15. sympozium asistované reprodukce v Brně.

Porod 1. dítěte po technice GIFT v Československu a bývalé východní Evropě v roce 1982 na Gynekologicko-porodnické klinice brněnské MU byl v našich podmínkách odrazovým můstkem pro rozvoj tohoto dynamického medicínského oboru. Odborný program sympozia zahrnuje aktuální problematiku reprodukční gynekologie i asistované reprodukce a odráží čtvrtstoletí zkušeností s léčbou neplodnosti v naší zemi.

Osobní i profesionální setkání během konference a zejména pak v průběhu společenského večera v historickém prostředí vinárny „U královny Elišky“ jsou nedílnou součástí tradičního podzimu asistované reprodukce v Brně.

Je potěšením celého kolektivu redakční rady zprostředkovat Vám tuto tradiční akci prostřednictvím sborníku abstrakt z konference. Přeji Vám všem mnoho podnětných chvil strávených ve společnosti letošního 6. čísla Praktické gynekologie.

as. MUDr. Robert Hudeček


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 6

2005 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se