Akutní otrava metylalkoholem


Acute Methylalcohol Intoxication

The author presents a literature review concerning methylalcohol intoxications, which belong to the prognostically most seriousones and are still associated with a high mortality. Early determination of diagnosis, which must be based on history data on theingestion of methylalcohol, on the findings of rapidly developing metabolic acidosis and serumhyperosmolality, is of decisiveimportance for the prognosis of the patients. The treatment by continual administration of ethylalcohol and by haemodialysis arethe most important measures. Early initiation of these therapeutic procedures significantly improves the prognosis of the patients.

Key words:
methylalkohol, ethylalcohol, haemodialysis, 4-methyl-pyrazol, metabolic acidosis, hyperosmolality


Autoři: K. Ševela
Působiště autorů: II. interní klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, přednosta doc. MUDr. Miroslav Souček, CSc.
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., , 2004, No. 1, s. 10-12.
Kategorie: Články

Souhrn

Práce podává přehled literárních údajů o akutních otravách metylalkoholem, které patří mezi prognosticky nejzávažnější se stálevysokou mortalitou. Rozhodující význam pro prognózu nemocných má včasné stanovení diagnózy, které musí vycházet z anamnestickýchúdajů o požití metylalkoholu, z nálezu rychle se rozvíjející metabolické acidózy a sérové hyperosmolality. Léčba kontinuálnímpodáváním etylalkoholu a léčba hemodialýzou jsou nejdůležitějšími opatřeními. Včasné zahájení těchto léčebných postupůvýznamně zlepšuje prognózu nemocných.

Klíčová slova:
metylalkohol, etylalkohol, hemodialýza, 4-methyl-pyrazol, metabolická acidóza, hyperosmolalita

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se