K diagnostice profesionálního astmatu


Diagnostics of Occupational Asthma

The authors describe diagnostic and dispensary procedure in patients with occupational asthma. They emphasize cooperation ofall specialists and the need to start investigation of occupational asthma as soon as possible before advising a patient to leavework. It is hard to confirm the diagnosis of occupational asthma due to a sensitizer, when the patients is out of work for the longtime and underwent the antiinflammatory treatment.

Key words:
occupational asthma, bronchial challenge tests


Autoři: Z. Hajduková 1;  M. Nakládalová 2;  P. Brhel 3
Působiště autorů: Klinika chorob z povolání FNsP Ostrava-Poruba, přednostka MUDr. Zdeňka Hajduková 2Klinika pracovního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, přednostka MUDr. Marie Nakládalová, PhD. 3Klinika pracovního lékařství Lékař 1
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., , 2004, No. 1, s. 17-19.
Kategorie: Články

Souhrn

Autoři popisují postup při diagnostice a dispenzarizaci profesionálního astmatu. Zdůrazňují spolupráci všech zúčastněnýchodborníků a potřebu zahájit vyšetřování vztahu k pracovnímu prostředí ještě v době, kdy je pacient zaměstnán. Po dlouhodobépracovní neschopnosti a nasazené protizánětlivé léčbě se již těžko prokazuje senzibilizace pracovním alergenem, který způsobilchronický zánět průdušek.

Klíčová slova:
profesionální bronchiální astma, bronchoprovokační testy

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.