Dlouhá O., Černý L.: Foniatrie


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 61, 2012, No. 4, pp. 215.
Kategorie: Recenze knihy

Nakladatelství Karolinum, 2012, 151 stran.

Tato publikace vyplňuje výraznou mezeru v otorinolaryngologické a foniatrické literatuře posledních let. Zkušenost autorů je předpokladem velmi kvalitně zpracovaných textů, které jsou prvoplánově psány jako učební texty. Tato skutečnost se odráží v jejich didaktičnosti. Kniha je rozdělena na tři části. První část je věnována řeči, druhá sluchu a třetí hlasu.

První kapitoly se zabývají vývojem řeči, vývojem mozku a mozkových center, která se podílejí na komunikaci. Jazykovědě je věnována další kapitola, na níž logicky navazuje fyziologický vývoj řeči. Další kapitoly jsou již zaměřeny na popisy vyšetření řeči, na rozdělení poruch a vad řeči.

Druhý oddíl knihy je věnován sluchu. Obdobně jako první část je logicky rozdělen. První kapitoly této části popisují sluchový systém a jeho fyziologii, následují audiologické metody vyšetření sluchu a screeningové metody sluchu u dětí. Následuje klasifikace sluchových vad a kompenzace těchto poruch sluchu sluchadly. Další kapitoly se věnují kochleárnímu implantátu a kmenovému implantátu.

I tato část zahrnuje kapitoly z fyziologie a vyšetřovací metody. V následující kapitole jsou rozděleny poruchy hlasu a popsána jejich léčba.


Texty doprovází ilustrativně obrazová dokumentace. Kniha je vhodná nejen pro studenty, ale především pro lékaře ve specializační přípravě a rovněž je výbornou pomůckou pro každého otolaryngologa. Považuji tyto texty za velice zdařilé a významné především proto, že vyplňují mezeru ve vzdělávacím písemnictví oboru.

Prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více