Editorial


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2016, 5, č. 2: 63
Kategorie: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

o geriatrii bylo poslední dobou hodně řečeno.

Jsme opravdu oborem, který by měl být pouze nástavbovým? Co bude vést internistu k tomu, aby si po několika letech udělal atestaci ještě z geriatrie?

Ano, je konstatováno, že geriatrů je málo, ale bude jich tímto způsobem více? Nemělo by být z těchto samých důvodů prostě umožněno absolventům zařadit se do oboru hned po ukončení studia a vedle toho i nástavbově na různé obory? Vzpomínám si, že na jedné z prvních přednášek jsem tvrdila, že geriatrie je jako pediatrie. Po několika letech praxe mohu říci, že si za tímto tvrzením stojím. Je zde specifika nejen diagnostiky, ale rovněž strategie léčby. Rozčlenění základních oborů do specializací vedlo k většímu rozvoji v jednotlivých oborech, ale zároveň došlo k nárůstu stárnoucí populace a s tím i chorob. Je tak větší naděje, že se můžeme dožít své rakoviny, stejně jako svého neurodegenerativního onemocnění. Stárne naše populace tak, aby byla respektována kvalita života? Děláme vše pro to, aby byla naše populace seniorů pokud možno soběstačná? Umíme dostatečně vyhodnotit funkční stav ke správnému zařazení, a tím i poskytnutí adekvátního příspěvku na péči? Spolupráce s geriatry by tomu zcela určitě napomohla.

V poslední době vnímá řada oborů potřebu specifity a odlišného přístupu ke geriatrickému pacientovi a této skutečnosti se přizpůsobují doporučené postupy diagnostiky a léčby.

Vyjádření našich politiků o tom, že o geriatrii není až takový zájem, naštěstí vyvrací vyjádření mladých lékařů, kteří moc dobře chápou význam tohoto oboru a snaží se bojovat za jeho udržení.

Co říci na závěr?

Pojďme pracovat dál a ještě s větším úsilím. Pojďme publikovat zajímavé kazuistiky, vedle rutinní každodenní práce se zamýšlet nad etiologickými souvislostmi různých onemocnění ve stáří, prezentovat zajímavá zjištění.

Přeji Vám všem hodně sil a především, i když je to těžké, nenechte se otrávit.


MUDr. Božena Jurašková, Ph.D.

III. interní gerontologická a metabolická klinika LF UK a FN Hradec Králové


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 2

2016 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se