Úvodník


Autoři: prim. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO
Působiště autorů: Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise: CMP jour., 1, 2018, č. 1, s. 4
Kategorie: Editorial

Léčba ischemické cévní mozkové příhody se v posledních pěti letech dramaticky změnila. Od naprostého nihilizmu počátku 90. let, kdy jedinou léčbou byla výživa, léčba edému mozku a následná rehabilitace, mají dnes naši pacienti velmi významnou šanci se úplně uzdravit díky rekanalizační léčbě i při uzávěru velké mozkové tepny. Aby se však naši pacienti uzdravili, musí zafungovat v každém jednotlivém případě a v každou denní dobu kompletní řetězec přežití. CMP už dávno přestala být doménou neurologických nebo interních lůžkových oddělení nemocnic a stala se vzorným příkladem mezioborové spolupráce, která navíc podle všech indikátorů kvality péče opravdu funguje a pacientům pomáhá.

Pokud uvažuji o komplikovaném pacientovi, může a musí se dnes na péči o něj podílet tým i několika desítek lidí, sester, laborantů a lékařů s více než deseti odbornostmi – záchranář, urgentista, neurolog, radiolog, intervenční radiolog, anesteziolog, neurochirurg, kardiolog, internista, rehabilitační lékař, fyzioterapeut, logoped, ergoterapeut, sociální pracovník a mnoho dalších.

CMP journal, který právě otevíráte, by chtěl právě této mezioborové komunikaci pomáhat. Každá naše odbornost má svůj vlastní český časopis, ale asi nikdo z nás nečte jiný než ten svůj. V našem novém časopise byste měli najít články autorů i těch ostatních spolupracujících odborností.

Ústav zdravotnických informací a statistiky publikuje každý rok přehled zemřelých v ČR. V roce 1995, kdy byla vydána první publikace potvrzující intravenózní trombolýzu jako účinnou léčbu, byla CMP příčinou úmrtí 18 137 obyvatel ČR. V posledním publikovaném roce, tedy 2016, kdy už pátým rokem existovala fungující síť iktových center a rekanalizační léčba byla standardem, zemřelo na CMP jen 8 795 osob. To je neuvěřitelný pokles na 48,5 % za 20 let. Myslím, že v posledních letech je jen málo nemocí, kde by došlo k tak markantnímu a jasnému poklesu mortality. Doufám, že tento trend bude i nadále pokračovat a že CMP journal se na něm bude podílet!

Aleš Tomek


Štítky
Interní lékařství Kardiologie Neurochirurgie Neurologie Radiodiagnostika Urgentní medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×