Nadváha jako následek covidové izolace Lázně Luhačovice kombinují léčbu s redukčním režimem


Autoři: MUDr. Rydlová Jana
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2021; 76 (2): 124.
Kategorie: Krátké sdělení

Současná společenská situace má vážné důsledky na fyzický i psychický stav dětí. Opomíjení dopadů covidových omezení na dětskou populaci začíná být závažným problémem. Izolace dětí v jejich domovech, odtržení od vrstevníků, naprosté znemožnění trávení času činnostmi, na které byly zvyklé, způsobuje, že jsou vystaveny stresu. Bohužel s obrovským psychickým zatížením se často vypořádávají zvýšenou konzumací nutričně nevhodných potravin. Nedostatek pohybu, fatální rozpad denního režimu spolu se zhoršením stravovacích návyků vede k výraznému nárůstu nadváhy až obezity u dětské populace. Nadváha dětí je tak vedlejším účinkem covidové uzávěry.

Alarmující je pak přibývání na váze zejména u chronicky nemocných dětí, u kterých v kombinaci se stresem vede ke zhoršení původního onemocnění. Toto zhoršení se nemusí nyní plně projevit, protože děti nejsou vystaveny obvyklému zatížení školou a dalšími povinnostmi ani infekčnímu prostředí kolektivu.

Z mého pohledu jsou těmito znepokojujícími faktory hodně ohroženi malí astmatici, na jejichž léčbu se v Lázních Luhačovice, a. s., specializujeme. Stejně tak se tento negativní trend projevuje u malých pacientů potýkajících se s nemocí trávicího ústrojí (např. s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou či vředovou chorobou). Ke zhoršení může dojít i u pacientů s různými kožními onemocněními, např. s ekzémy.

Při poskytování lázeňské péče se soustředíme na komplexní přístup a vhodnou kombinaci léčby. Pacienti absolvují nejen procedury na indikaci, se kterou do lázní přijeli, ale i na přidružený zdravotní problém, jakým může být i nadváha. Proto například astmatici nebo děti s atopickým ekzémem, potýkající se s nežádoucím růstem váhy, mají souběžně nastavený redukční režim. Pravidelně docházejí na cvičení pod dohledem fyzioterapeutů a věnují se jim zkušené nutriční terapeutky.

V Lázních Luhačovice, a. s., léčíme děti od 1,5 roku věku do 18 let. Nejvíce pacientů k nám jezdí s nemocemi dýchacích cest a plic a dále pak s kožními nemocemi, nemocemi trávicího ústrojí, po onkologické léčbě, k našim indikacím patří právě i obezita.

Lázeňská léčba může dětský organismus na zvýšenou zátěž připravit. Minimálně tak, že nedojde ke zhoršení projevů nemoci, které by mohlo nastat s postupným uvolňováním opatření a návratem dětí k běžnému plně zátěžovému režimu.

MUDr. Jana Rydlová

vedoucí lékařka dětských léčeben Lázně Luhačovice, a. s.


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 2

2021 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se