Vzpomínka na MUDr. Olgu Böhmovou


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2016; 71 (5-6): 316.
Kategorie: Osobní zprávy

Na podzim v roce 1984 nastoupila MUDr. Olga Böhmová na místo krajského ordináře pro nefrologii na dětské oddělení FP I v Klimentské ulici v Praze a od té doby se datuje naše – nejen kolegiální – přátelství.

Po promoci na FDL UK v Praze v roce 1968 pracovala v Nemocnici Pod Petřínem jako sekundář na chirurgické klinice v rámci předatestační přípravy, od ledna 1969 do roku 1973 na Infekční klinice v Nemocnici Na Bulovce a dále do roku 1984 na dětském oddělení tamtéž. Atestaci I. stupně z pediatrie složila v roce 1974 a II. stupně v roce 1982. Jako krajský ordinář pro dětskou nefrologii metodicky vedla kolegy v okresních dětských poradnách ve Středočeském kraji a podílela se na jejich dalším vzdělávání. Absolvovala řadu školicích míst a kurzů pořádaných ILF a pravidelně se účastnila dnů dětské nefrologie.

Na dětském oddělení FP Klimentská jsme ji poznali jako čestnou a svědomitou kolegyni, pevných mravních zásad. Pokud bych ji měla stručně charakterizovat, stačilo by jedno slovo – spolehlivost. Po zrušení FP Klimentská pracovala až do odchodu do důchodu v nefrologické ordinaci při KDDL ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ani pak však svou milovanou profesi zcela neopustila, až do svého odchodu dojížděla do nefrologické ordinace při Olivově dětské léčebně v Říčanech.

MUDr. Olga Böhmová statečně bojovala poslední roky se zlou chorobou, velkou oporou jí byla její skvělá rodina. Její záviděníhodné manželství trvalo téměř padesát let, s manželem vychovala dceru a syna, milovala své tři vnuky.

Při důstojném rozloučení 2. září t. r. jsme ji mohli na několika fotografiích sledovat s rodinou i v ordinaci. Na té poslední se nám vzdalovala, odcházela.

Olga nás nikdy nezarmoutila, až nyní. Ale my, kteří víme, že to byl přechod odtud někam – a ne nikam – jí to musíme odpustit.

MUDr. Magdaléna Havlíčková

primářka dětského oddělení bývalé FP Klimentská v Praze


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 5-6

2016 Číslo 5-6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Diabetická neuropatie a její léčba
nový kurz
Autoři: MUDr. Michal Dubský, Ph.D.

Mnohočetný myelom: Úvodní léčba netransplantovatelných pacientů
Autoři:

Proč v prevenci zubního kazu kartáček nestačí?
Autoři: doc. MUDr. Romana Koberová – Ivančaková, CSc.

Hypersenzitivita dentinu jako příznak poškození tvrdých zubních tkání
Autoři: MUDr. Erika Lenčová, Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se