Vzpomínka na MUDr. Olgu Böhmovou


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2016; 71 (5-6): 316.
Kategorie: Osobní zprávy

Na podzim v roce 1984 nastoupila MUDr. Olga Böhmová na místo krajského ordináře pro nefrologii na dětské oddělení FP I v Klimentské ulici v Praze a od té doby se datuje naše – nejen kolegiální – přátelství.

Po promoci na FDL UK v Praze v roce 1968 pracovala v Nemocnici Pod Petřínem jako sekundář na chirurgické klinice v rámci předatestační přípravy, od ledna 1969 do roku 1973 na Infekční klinice v Nemocnici Na Bulovce a dále do roku 1984 na dětském oddělení tamtéž. Atestaci I. stupně z pediatrie složila v roce 1974 a II. stupně v roce 1982. Jako krajský ordinář pro dětskou nefrologii metodicky vedla kolegy v okresních dětských poradnách ve Středočeském kraji a podílela se na jejich dalším vzdělávání. Absolvovala řadu školicích míst a kurzů pořádaných ILF a pravidelně se účastnila dnů dětské nefrologie.

Na dětském oddělení FP Klimentská jsme ji poznali jako čestnou a svědomitou kolegyni, pevných mravních zásad. Pokud bych ji měla stručně charakterizovat, stačilo by jedno slovo – spolehlivost. Po zrušení FP Klimentská pracovala až do odchodu do důchodu v nefrologické ordinaci při KDDL ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ani pak však svou milovanou profesi zcela neopustila, až do svého odchodu dojížděla do nefrologické ordinace při Olivově dětské léčebně v Říčanech.

MUDr. Olga Böhmová statečně bojovala poslední roky se zlou chorobou, velkou oporou jí byla její skvělá rodina. Její záviděníhodné manželství trvalo téměř padesát let, s manželem vychovala dceru a syna, milovala své tři vnuky.

Při důstojném rozloučení 2. září t. r. jsme ji mohli na několika fotografiích sledovat s rodinou i v ordinaci. Na té poslední se nám vzdalovala, odcházela.

Olga nás nikdy nezarmoutila, až nyní. Ale my, kteří víme, že to byl přechod odtud někam – a ne nikam – jí to musíme odpustit.

MUDr. Magdaléna Havlíčková

primářka dětského oddělení bývalé FP Klimentská v Praze


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 5-6

2016 Číslo 5-6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se