Za primářem MUDr. Miroslavem Malým


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2016; 71 (5-6): 316.
Kategorie: Osobní zprávy

Tak jako tiše a nenápadně řídil chod dětského oddělení, tak jako tiše a nenápadně přijímal praktikující mediky a uváděl je do medicínského pediatrického života, tak jako tiše a nenápadně vedl na svém oddělení čerstvé absolventy a ukazoval jim základy praktické pediatrie, i když věděl, že oddělení brzy opustí do Prahy a jinam, tak také tiše a nenápadně zemřel v požehnaném věku 94 let pan MUDr. Miroslav Malý, dlouholetý primář dětského oddělení nemocnice v Kolíně, které vedl více než 30 let.

Po absolutoriu obchodní akademie v Pardubících vystudoval Lékařskou fakultu v Praze, kde v roce 1949 promoval. Po krátkém působení na umístěnku na interním oddělení v Pelhřimově nastoupil jako sekundární lékař v roce 1951 na dětské oddělení nemocnice v Kolíně, kde se stal v r. 1955 nejmladším primářem v kraji. Později se stal okresním pediatrem, učil na zdravotnické škole a byl členem pedagogického sboru Fakulty dětského lékařství. V Kolíně vybudoval moderní dětské oddělení, pracoval i v dětské kardiologické poradně a stal se váženou a známou osobností na celém Kolínsku.

Kromě pediatrie, které se plně věnoval, měl i spoustu koníčků, ať už to bylo včelaření, létání na bezmotorovém letadle či zejména lovecká vášeň. K této jeho vášni se vine celá řada vzpomínek těch, kteří s ním měli tu čest spolupracovat jako sekundární lékaři. Pověstné byly jeho příslužby, které trávil často v lese na „posedu“. Své lékaře, tak jak zmíněno, učil nenápadně samostatnosti, převzetí odpovědnosti za rozhodnutí atd.

I když ho v poslední době s věkem doprovázely různé zdravotní potíže, stále sledoval dění v oboru a zajímal se o veškeré novinky, mnohé z toho také shovívavě komentoval.

Vážený pane primáři, za ty, kteří prošli „Vašima rukama“, Vás chci ujistit, že na Vás nezapomeneme a zůstanete v našich vzpomínkách!

MUDr. František Schneiberg


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 5-6

2016 Číslo 5-6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
nový kurz
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se