Za primářem MUDr. Miroslavem Malým


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2016; 71 (5-6): 316.
Kategorie: Osobní zprávy

Tak jako tiše a nenápadně řídil chod dětského oddělení, tak jako tiše a nenápadně přijímal praktikující mediky a uváděl je do medicínského pediatrického života, tak jako tiše a nenápadně vedl na svém oddělení čerstvé absolventy a ukazoval jim základy praktické pediatrie, i když věděl, že oddělení brzy opustí do Prahy a jinam, tak také tiše a nenápadně zemřel v požehnaném věku 94 let pan MUDr. Miroslav Malý, dlouholetý primář dětského oddělení nemocnice v Kolíně, které vedl více než 30 let.

Po absolutoriu obchodní akademie v Pardubících vystudoval Lékařskou fakultu v Praze, kde v roce 1949 promoval. Po krátkém působení na umístěnku na interním oddělení v Pelhřimově nastoupil jako sekundární lékař v roce 1951 na dětské oddělení nemocnice v Kolíně, kde se stal v r. 1955 nejmladším primářem v kraji. Později se stal okresním pediatrem, učil na zdravotnické škole a byl členem pedagogického sboru Fakulty dětského lékařství. V Kolíně vybudoval moderní dětské oddělení, pracoval i v dětské kardiologické poradně a stal se váženou a známou osobností na celém Kolínsku.

Kromě pediatrie, které se plně věnoval, měl i spoustu koníčků, ať už to bylo včelaření, létání na bezmotorovém letadle či zejména lovecká vášeň. K této jeho vášni se vine celá řada vzpomínek těch, kteří s ním měli tu čest spolupracovat jako sekundární lékaři. Pověstné byly jeho příslužby, které trávil často v lese na „posedu“. Své lékaře, tak jak zmíněno, učil nenápadně samostatnosti, převzetí odpovědnosti za rozhodnutí atd.

I když ho v poslední době s věkem doprovázely různé zdravotní potíže, stále sledoval dění v oboru a zajímal se o veškeré novinky, mnohé z toho také shovívavě komentoval.

Vážený pane primáři, za ty, kteří prošli „Vašima rukama“, Vás chci ujistit, že na Vás nezapomeneme a zůstanete v našich vzpomínkách!

MUDr. František Schneiberg


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 5-6

2016 Číslo 5-6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se