Struktura živě narozených novorozenců podle porodní hmotnosti a jejich novorozenecká a kojenecká úmrtnost ve druhé polovině 20. století v České republice


Structure of Liveborn Neonates by Birthweight and their Neonatal and Infant Mortality in the Second Half of the 20th Century in the Czech Republic

In the Czech Republic since 1950 the birthweight of all children born and those who died within the first year is recorded. The modified definition of the term liveborn valid in 1951 till 1964 had a considerable influence on the structure of liveborn infants and the mortality rate in the first years of life recorded by birth weight. Therefore the changes were evaluated only since 1965. In the presented paper the authors draw attention to the possible effect of demographic, socioeconomic and genetic factors on birthweight in the population. Attention was also focused on the increasing incidence of deliveries from unmarried couples and the increasing number of deliveries of twins. The structure of liveborn infants by birthweight however did not change practically since 1965. Since the mid-seventies the infant and neonatal mortality of all children is declining, in recent years there is also a striking decline of the low birthweight infant mortality which is, no doubt, due to the significant advances achieved in perinatology. Throughout the period since 1965 the decline of the infant and neonatal mortality was greater in infants with a birthweight above 2499 g than in smaller infants.

Key words:
liveborn, birthweight, neonatal mortality, infant mortality, Czech Republic


Autoři: A. Syrovátka;  A. Šípek 1
Působiště autorů: Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí, 1ředitel doc. MUDr. J. Feyereisl, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2001; (3): 167-173.
Kategorie: Články

Souhrn

V České republice je od roku 1950 registrována porodní hmotnost všech narozených dětí i zemřelých v prvém roce života. Změna definice živě narozeného dítěte platná v letech 1953 až 1964 měla značný vliv na zaznamenanou strukturu živě narozený i na míry úmrtnosti v prvním roce podle porodní hmotnosti. Proto jejich změny byly hodnoceny až od roku 1965. V práci je poukázáno na možný vliv demografických, socioekonomických i genetických faktorů na porodní hmotnost v populaci. Pozornost byla dále zaměřena i na zvětšující se incidenci porodů z nesezdaných soužití a na rychle stoupající počet porodů dvojčat. Struktura živě narozených podle porodní hmotnosti se však od roku 1965 prakticky neměnila. Od poloviny sedmdesátých let klesá kojenecká i novorozenecká úmrtnost všech dětí, v posledních letech nápadně i úmrtnost dětí s nízkou porodní hmotností, což je nepochybně zásluha významných pokroků dosažených v perinatologii. V celém období od roku 1965 byl pokles kojenecké i novorozenecké úmrtnosti větší u dětí s porodní hmotností nad 2499 gramů než u dětí s nižší porodní hmotností.

Klíčová slova:
živě narození, porodní hmotnost, novorozenecká úmrtnost, kojenecká úmrtnost, Česká republika

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie


2001 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Možnosti biologické léčby u CRSwNP
nový kurz
Autoři: MUDr. Zuzana Balatková, Ph.D.

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou
Autoři:

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Urtikarie – přehled o onemocnění a léčbě a významu antihistaminik
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se