HEPATOPATOLOGIE


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 4, p. 222
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

HEPATOPATOLOGIE

… i v nenádorových jaterních lézích existuje aberantní exprese cytokeratinu 7

Je známo, že v normálních hepatocytech jsou ze skupiny cytokeratinů exprimovány CK8 a CK18, a naopak, jen cholangiocytech jsou exprimovány CK7 a CK19. Je také známo, že v souvislosti s tzv. duktulární reakcí, respektive s aktivací jaterních progenitorových buněk (HPC) vyskytující se např. u virové hepatitis, primární biliární cirhózy (PBC) atd., je popsána v hepatocytech periportálních oblastí jater aberantní pozitivita CK7. Exprese CK7 se však někdy vyskytuje u různých patologických nenádorových lézí jater i v hepatocytech oblasti centrilobulární. Důvod exprese CK7 v této lokalizaci není jasný. Práce Matsukumy et al. se zabývá analýzou a korelací centrilobulární imunohistochemické exprese CK7 u vzorků 113 jaterních biopsií s různou základní diagnózou (hepatitis B, hepatitis C, NASH, PBC, autoimunitní hepatitis, lékové poškození atp.) a s klinicko-patologickými a laboratorními parametry.Výsledky ukazují, že exprese CK7 je nespecifická a podobně jako u periportální lokalizace je známkou aktivace HPC. Tyto nálezy mohou znamenat, že zdrojem HPC v játrech jsou dvě oblasti – periportální a centrilobulární. Nález exprese CK7 tedy může být známkou určité formy metaplastické odpovědi na chronické poškození.

Osobní zkušenosti korespondenta korelují s nálezy autorů. Často, zejména v chronických lézích jater nacházíme periportální i pericentrální pozitivitu CK7, která tedy nemusí být znakem transformace hepatocytů do duktulů, ale naopak znakem regenerace tkáně. V tomto kontexu je třeba si položit otázku specifity exprese CK7 pro diferenciální diagnostiku cholangiocelulárního karcinomu (CHC) a hepatocelulárního karcinomu (HCC) u nízce diferencovaných tumorů jater. Není vhodnější nazvat někdy se vyskytující CK7 a HEP1 pozitivní nádorovou lézi tumorem z jaterních progenitorových buněk? K vyřešení této otázky budou samozřejmě potřebné další studie.

Zdroj:

Matsukuma S et al. Abberant cytokeratin 7 expression of centrilobular hepatocytes: a clinicopathological study Histopathology 2012; doi: 10.1111/j.1365-2559.2012.04278.x. In press.

– J. Ehrmann –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Diabetes mellitus a kardiovaskulární riziko, možnosti jeho ovlivnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se