HEPATOPATOLOGIE


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 4, p. 222
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

HEPATOPATOLOGIE

… i v nenádorových jaterních lézích existuje aberantní exprese cytokeratinu 7

Je známo, že v normálních hepatocytech jsou ze skupiny cytokeratinů exprimovány CK8 a CK18, a naopak, jen cholangiocytech jsou exprimovány CK7 a CK19. Je také známo, že v souvislosti s tzv. duktulární reakcí, respektive s aktivací jaterních progenitorových buněk (HPC) vyskytující se např. u virové hepatitis, primární biliární cirhózy (PBC) atd., je popsána v hepatocytech periportálních oblastí jater aberantní pozitivita CK7. Exprese CK7 se však někdy vyskytuje u různých patologických nenádorových lézí jater i v hepatocytech oblasti centrilobulární. Důvod exprese CK7 v této lokalizaci není jasný. Práce Matsukumy et al. se zabývá analýzou a korelací centrilobulární imunohistochemické exprese CK7 u vzorků 113 jaterních biopsií s různou základní diagnózou (hepatitis B, hepatitis C, NASH, PBC, autoimunitní hepatitis, lékové poškození atp.) a s klinicko-patologickými a laboratorními parametry.Výsledky ukazují, že exprese CK7 je nespecifická a podobně jako u periportální lokalizace je známkou aktivace HPC. Tyto nálezy mohou znamenat, že zdrojem HPC v játrech jsou dvě oblasti – periportální a centrilobulární. Nález exprese CK7 tedy může být známkou určité formy metaplastické odpovědi na chronické poškození.

Osobní zkušenosti korespondenta korelují s nálezy autorů. Často, zejména v chronických lézích jater nacházíme periportální i pericentrální pozitivitu CK7, která tedy nemusí být znakem transformace hepatocytů do duktulů, ale naopak znakem regenerace tkáně. V tomto kontexu je třeba si položit otázku specifity exprese CK7 pro diferenciální diagnostiku cholangiocelulárního karcinomu (CHC) a hepatocelulárního karcinomu (HCC) u nízce diferencovaných tumorů jater. Není vhodnější nazvat někdy se vyskytující CK7 a HEP1 pozitivní nádorovou lézi tumorem z jaterních progenitorových buněk? K vyřešení této otázky budou samozřejmě potřebné další studie.

Zdroj:

Matsukuma S et al. Abberant cytokeratin 7 expression of centrilobular hepatocytes: a clinicopathological study Histopathology 2012; doi: 10.1111/j.1365-2559.2012.04278.x. In press.

– J. Ehrmann –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se