Zpráva o účasti rezidentů na výroční konferenci Slovenské urologické společnosti v Martině


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2012; 16(2): 134-135
Kategorie: Zprávy

Ve dnech 6.–8. června 2012 se ve městě národní kultury Slovenska – Martině – konala 19. výroční konference Slovenské urologické společnosti (SUS). Za laskavé podpory vedení SUS a souhlasu Výboru České urologické společnosti (ČUS) jsme jako rezidenti byli opět osloveni, aby se deset z nás této akce zúčastnilo. Mail s informacemi jsme rozeslali na 100 adres rezidentů, o losování projevilo zájem 15 lékařů, z nichž čtyři nebyli členy ČUS. Proti loňskému setkání ve Skalici se tedy letos již podařilo využít pozvání profesora Klimenta na sto procent. Jediným nákladem pro nás byly výdaje za dopravu.

Konference probíhala v moderní budově Aula Magna místní lékařské fakulty s vynikajícím zázemím a technickým vybavením. Celkem bylo předneseno téměř sto sdělení, včetně několika vyzvaných state-of-the-art přednášek. Blok obsáhlé pediatrické sekce celou konferenci v prvním odpoledni zahajoval. Jako obvykle byl v rámci národního kongresu uspořádán i kurz Evropské školy urologie (ESU), který se věnoval managementu striktur močové trubice. Profesor Boccon-Gibod z Paříže i dr. Lumen z Gentu přednesli sdělení výjimečné kvality s názornou obrazovou dokumentací. Kazuistiky pacientů s traumaty uretry a otázky pro panelovou diskuzi připravili zástupci martinské kliniky. Z českých pracovišť pocházela více než polovina sdělení, dvě z nich přednesli i čeští rezidenti. Většina prací byla prezentována formou pěti- až sedmiminutových přednášek, prostor byl ale i pro přihlášení komentovaných posterů. Organizátorům se navíc podařilo zajistit bezplatný tisk posterů.

Orchestr Cigánski diabli a lidová hudba Sláčik se postaraly o strhující tempo společenského večera v hotelu Turiec. Tam jsme se také setkali se slovenskými rezidenty a domluvili další spolupráci. Budeme usilovat o zpřístupnění vzdělávacích akcí i slovenským mladým lékařům a  podobně nabídneme českým rezidentům zajímavé workshopy a semináře, které se budou konat na Slovensku. Konkrétní akce jsou již v jednání, členy sekce budeme brzy informovat. Slovenští rezidenti jsou také opět pozváni do Ostravy na Výroční konferenci ČUS.

Sekce rezidentů vyzývá své členy, aby se zajímali i o to, zda jsou řádnými členy ČUS, neboť v opačném případě na případné akce za podpory ČUS jistě nebudou mít nárok. Opět připomínáme možnost požádat prostřednictvím vedení sekce nebo přímo na sekretariát ČUS o podporu jakékoliv  aktivity, která by mohla přispět k rozšíření vzdělání pro jednotlivce i pro všechny rezidenty. Výbor ČUS v čele s profesorem M. Babjukem však dal jasně najevo, že bude fi nance směřovat pouze k aktivním rezidentům, nikoliv plošně. Věnujte tedy, prosím, pozornost publikační činnosti, stačí i zajímavé kazuistiky. V dalších měsících vás jednotlivě požádáme o spolupráci na informacích pro pacienty  na webové stránce ČUS, tuto aktivitu nyní bude Výbor zohledňovat ve všech žádostech o jakoukoliv podporu.

Zleva: předseda sekce rezidentů SUS dr. Kubas (Banská Bystrica), předseda sekce rezidentů ČUS dr. Čapoun (VFN, Praha) a dr. Tešla (Košice) při setkání v rámci společenského večera
Zleva: předseda sekce rezidentů SUS dr. Kubas (Banská Bystrica), předseda sekce rezidentů ČUS dr. Čapoun (VFN, Praha) a dr. Tešla (Košice) při setkání v rámci společenského večera

MUDr. Otakar Čapoun

Urologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha

e-mail: otakar.capoun@vfn.cz


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se