HIinické aspekty aplikace Thermafilu. Souhrnný referát


Thermafil Obturators: Clinical Evaluation of the Technique. A Review

Summary:
Cold lateral compaction of gutta-percha is both experimentally and clinically proven method of root canal obturation. Main disadvantages of this technique (time-consuming, difficult in curved canals, risk of vertical root fracture) are supposed to be overcome by warm gutta-percha techniques. One of them, Thermafil, has been introduced by Johnson (1978). Its original version was largely improved during past 20 years; nowadays Thermafil belongs to a very popular method in the USA. Two years ago, this technique was introduced to Czech dental market, too. However, for many dentists stays Thermafil still a doubtful novelty. Therefore, the aim of this study was to round-off ~lnical evaluation of Thermafil by summarizing the results of ~lnical and experimental studies, published in the past two decades. Clinical aspects of this technique esere compared with lateral compaction.

Key words:
Thermafil - lateral compaction - review


Autoři: A. Kaštáková ;  Z. Halačková
Působiště autorů: Stomatologická klinika LF MU, Brno, přednosta pro&pound ;  MUDr. J. Vaněk, CSc.
Vyšlo v časopise: Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník , 2001, 6, s. 203-211
Kategorie: Články

Souhrn

Laterální kondenzace gutaperči za studena je experimentálně, klinicky i časem ověřená technika. Má však také své stinné stránky. Jsou to zejména časová náročnost výkonu, obtížné plnění zakřivených kanálků i riziko fraktury kořene při vývinu nadměrného kondenzačního tlaku. Významná je i nedostatečná homogenita výplně. S cílem překonat uvedené nevýhody byly vyvinuty termoplastické kondenzační techniky. Snadnou kondenzací a vysokou adaptabilitou nahřáté gutaperči je dosažena výplň vyšší homogenity. Představitelem těchto technik je i Thermafil. Tato metoda byla uvedena v roce 1978 Benem Johnsonem z USA. Jeho původní verze byla v uplynulých 20 letech významně zdokonalena. Dnes je Thermafil v zemi svého původu běžným a pro svou snadnost a rychlost velmi oblíbeným produktem. Na náš dentální trh byla tato technika uvedena před dvěma lety. Pro mnohé lékaře však zůstává, částečně i z důvodů své malé publicity, stále poněkud nedostižnou novinkou. Záměrem této studie je proto podat ucelené hodnocení Thermafilu a přiblížit možnosti této techniky naší odborné veřejnosti. Hodnocení Thermafilu vychází z výsledků celosvětového výzkumu, publikovaných v uplynulém desetiletí.

Klíčová slova:
Thermafil - laterální kondenzace - referát

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie Stomatologie

Článek vyšel v časopise

Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství


2001 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se