Život s novými antiepileptiky


The Quality of Life with New Antiepileptic Drugs

Epilepsy is discussed as an ictal and interictal problem. The efficacy of re-cent pharmacotherapy in both these phases of epilepsy is described. The goalof antiepileptic therapy is to improve the quality of life and, not only seizurefrequency reduction in the epileptic patient. Epilepsy involves more thanjust seizures, and its management is a neuropsychiatric problem. In this sen-se modern contemporary antiepileptic pharmacotherapy opens a wider spa-ce for psychosocial integration and a better quality of life.

Key words:
epilepsy, antiepileptic therapy, depression, quality of life.


Autoři: J. Hovorka
Působiště autorů: Nemocnice Na Františku, neurologické oddělení, Praha, přednosta prim. MUDr. J. Hovorka, CSc. Pražská skupina pro chirurgickou léčbu epilepsie, Praha, vedoucí MUDr. B. Živný
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., , 1999, No. 2, pp. 72-77.
Kategorie: Články

Souhrn

Epileptické onemocnění je diskutováno jako iktální a interiktálníproblém. Odděleně pro obě tyto fáze onemocnění je popsán přínos současnéantiepileptické farmakoterapie. Cílem protizáchvatové léčby je zlepšení cel-kové kvality života nemocných s epilepsií, nikoli pouze redukce záchvatovéfrekvence. Epilepsie je víc než záchvaty samotné a její léčba je komplexníneuro-psychiatrický problém. V tomto smyslu otevírá současná farmakotera-pie širší prostor pro psycho-sociální integraci nemocných s epilepsií a prolepší kvalitu jejich života.

Klíčová slova:
epilepsie, protizáchvatová léčba, deprese, kvalita života.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se