Černý R, Machala L. Neurologické komplikace HIV/AIDS. Praha: Karolinum 2007. 303 stran. ISBN 978-80-246-1222-5.


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2007; 70/103(5): 596
Kategorie: Recenze

Jedná se o monografii, která se věnuje nemocným s HIV/AIDS, a v české odborné literatuře tím zaplňuje dosud nepokrytou a přitom tak důležitou neurologickou i infekcionistickou problematiku. Autoři publikace – neurolog a dlouholetý konziliář na infekční klinice dr. R. Černý a infekcionista specializující se na oblast HIV/AIDS dr. L. Machala – si vytýčili nelehký úkol, jak racionálním a přitom dosti vyčerpávajícím způsobem informovat čtenáře o tak hluboce specializované a přitom široké problematice.

Svou publikaci rozdělili na část obecnou, část speciální (s celkem 12 samostatnými kapitolami), část věnovanou vlastnímu souboru a nakonec kapitolu s doporučenými postupy. V obecné části se zabývají epidemiologií, imunopatogenezí, diagnostikou i nástinem rozvoje a současným stavem antiretrovirové terapie. Ve speciální části jsou jednotlivé kapitoly věnovány následujícím problémům: neurologické projevy primární infekce, HIV encefalopatie (s léčbou již méně častá a méně závažná), onemocnění míchy (primární i sekundární myelitidy – např. při průvodních virových infekcích), onemocnění periferního nervového systému při HIV (akutní i chronické neuropatie), postižení kosterního svalstva (HIV či toxické myopatie), infekční nemoci postihující nervový systém (např. herpetické komplikace, CMV encefalitida, kryptokoková meningitida, aspergilóza, cysticerkóza), nádory postihující nervový systém u osob s HIV infekcí (Kaposiho sarkom, primární lymfom CNS), cévní postižení CNS při infekci, neurologické nežádoucí účinky antiretrovirové terapie (zidovudinová myopatie, toxické neuropatie), záchvatová onemocnění při HIV/AIDS, bolestivé stavy při HIV/AIDS a demyelinizační onemocnění při HIV infekci. Jednotlivé kapitoly doplňuje celkem 11 vlastních kazuistik, které výrazně pomohou čtenáři přiblížit konkrétní nemocné přicházející s HIV/AIDS na specializované oddělení infekční kliniky FN Bulovka.

Vlastní soubor tvoří 55 nemocných (5 žen a 50 mužů) s detailním klinickým rozborem, imunologickými parametry (stupeň imunodeficitu podle počtu CD4+ T lymfocytů, virová nálož podle počtu kopií HIV RN/ml), neurologickým nálezem i pomocnými vyšetřovacími metodami (včetně evokovaných potenciálů, EEG, EMG nálezu či MRI, likvoru).

Součástí publikace je rovněž výčet doporučených postupů a algoritmů diagnostiky neurologických komplikací HIV/AIDS.

Kniha je určena neurologům, infekcionistům i lékařům dalších specializací (psychiatři, neurochirurgové). I přes mnohdy stručný text s velkým množstvím informací je kniha dobře čtivá a zájemce v ní jistě najde informace o celém spektru různých klinických projevů a komplikací i doporučení pro další diagnostický a terapeutický postup.

doc. Edvard Ehler


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 5

2007 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se