Nekula J, Eliáš P, Horák P, Krajina A, Mysliveček M. Zobrazovací metody páteře a páteřního kanálu. Hradec Králové: Nukleus HK 2005. 211 stran. ISBN 80-86225-71-2.


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2007; 70/103(1): 107
Kategorie: Recenze

Jde o monografii, která zaplnila další bílé místo v české odborné medicínské literatuře. Zabývá se velice frekventovanou a interdisciplinární problematikou zobrazovacích metod páteře a páteřního kanálu. Po formální stránce je kniha vytištěna na kvalitním papíře, opatřena pevnou vazbou a zejména obsahuje na 300 velmi kvalitních obrazových příloh: nálezů zobrazovacích metod a schémat. Kniha je rozčleněna do 14 kapitol: úvodní dvě jsou obecné a zabývají se anatomií a fyziologií páteře a dále obsáhle jednotlivými zobrazovacími metodami. V dalších kapitolách je pak probrána problematika zobrazení základních skupin onemocnění páteře, míchy a kořenů: vývojových vad, traumat, nádorů, zánětů, degenerací, metabolických, fyzikálně-chemických a metabolických změn. Zvláštní kapitola je věnována funkční diagnostice, angiografii a endovaskulární léčbě v oblasti páteře a problematice pooperační páteře a intervenčních metod. Každá kapitola je opatřena základními literárními odkazy. Celkové zaměření knihy je však zejména praktické a velmi cenná je kapitola přinášející přehled diferenciální diagnostiky, kde autoři problémovým způsobem přinášejí rychlou orientaci a řešení základních abnormit zjišťovaných zobrazovacími metodami v oblasti páteře. Zkušenost autorského kolektivu se projevila uměřeností v zařazení teoretických poznatků a dále vhodným a bohatým výběrem kvalitních obrazových příloh, které jsou u publikace tohoto typu základem úspěchu. Kniha je podle mého názoru určena zejména erudujícím se neurologům, neurochirurgům, ortopedům či revmatologům, se zájmem si ji však přečtou i odborníci zabývající se cíleně diagnostikou a léčbou (konzervativní i operační) onemocnění páteře, míchy a míšních kořenů. Pro své praktické zaměření si jistě najde místo i v knihovničkách zvídavějších praktických lékařů.

prof. Josef Bednařík


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2007 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se