Mladistvý šedesátník prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM


Autoři: Petr Sucharda
Působiště autorů: 3. interní klinika VFN
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 103
Kategorie: Osobní zprávy

O rok mladšího Richarda Češku znám od jeho nástupu na 3. interní kliniku v roce 1982. Nebyl v ročníku, který na této klinice absolvoval výuku vnitřního lékařství, ale již jako student docházel do lipidové laboratoře a ambulance profesora Josefa Šobry a to určilo směr, kterým se až dosud ubírá jeho profesní dráha.


Na rozdíl od svého učitele, který v sobě nikdy nezapřel biochemika, je Richard hlavně klinikem. Po atestacích z vnitřního lékařství (a druhá atestace byla na klinice prof. Pacovského něco absolutně samozřejmého) obhájil v roce 1992 kandidátskou práci „Farmakoterapie hyperlipoproteinémií“. Tomu předcházelo roční Fullbrightovo stipendium v The Gladstone Foundation Laboratories for Cardiovascular Disease zakončené zážitkem velkého zemětřesení v San Francisku. (V září 2001 byl pro změnu v New Yorku, ale zatím působí katastrofy výhradně na americkém kontinentu.) Po smrti prof. Šobry v roce 1997 se stal vedoucím Centra preventivní kardiologie, členem výboru České společnosti pro aterosklerózu a v letech 2006−2012 předsedou této odborné společnosti.

V té době byl již profesorem vnitřního lékařství (jmenován 2006), jemuž se intenzivně věnuje nejen jako vedoucí lékař Centra preventivní medicíny a zástupce přednosty kliniky, ale i po stránce organizační (předseda České internistické společnosti ČLS JEP, prezident kongresu EAS v roce 2005 a Evropského kongresu interní medicíny 2013 v Praze) a publikační (hlavní autor a pořadatel učebnice vnitřního lékařství „Interna“, 2010 a 2016). Od loňského roku je vědeckým sekretářem International Atherosclerosis Society.

V případě osobnosti, jakou Richard Češka bezesporu je, není důležité vyjmenovat všechny funkce, publikace a ocenění – těch se mu po právu dostává doma i v zahraničí. To, co obdivuji nejvíce, jsou osobní vlastnosti – kromě píle zejména schopnost dosáhnout dohody silou argumentů, nezapojovat se do malicherných sporů, vyjadřovat se k podstatě věci. Jsem přesvědčen, že rozhodující měrou stojí za jeho úspěchy včetně toho snad nejdůležitějšího − „vzkříšení“ interny jako celistvého, plnohodnotného oboru, kterému před pár lety ještě hrozila klinická smrt.

S přáním dostatku energie, rodinné i pracovní pohody a stálého zdraví do dalších let.

Adresa pro korespondenci

MUDr. Petr Sucharda, CSc.

3. interní klinika VFN, U Nemocnice 1

128 08  Praha 2

Tel.: 224 962 920

e-mail: psuch@lf1.cuni.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se