Zevní dermatologická terapie a kosmetikaPohledy klinické a fyziologické


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 348
Kategorie: Knihy

Záhejský, J.

Zevní dermatologická terapie a kosmetika

Pohledy klinické a fyziologické

Praha, Grada Publishing, 2006, s. 133, cena uvedena. ISBN 80-247-1551-1.

Když jsem po dvaceti letech bloudění po kožních střediscích dostal po sametové revoluci ve svých třiašedesáti letech dermatovenerologickou katedru IPVZ v Praze, byl jsem naplněn spoustou odhodlání, z nichž mě brzy osvobodili ti, kterým se podařilo projít komunistickým bludištěm bez ztráty kytičky. Tehdy mě můj dobrý kamarád z pražské YMCY profesor Danda s gratulací pozdravil s tím, že je to doba vhodná nejméně pro napsání životopisu. Protože takový literární útvar by se neobešel bez nepublikovatelných výrazů, snadno jsem od takové perspektivy upustil. Naštěstí byli však jiní, kteří dokázali své životní zkušenosti zapsat, a tak vykompenzovat četné neumětelské pokusy o odbornou výchovu. Jedním takovým zachráncem nesocialistické tváře medicíny byl a ještě je profesor brněnské univerzity Jiří Záhejský.

Vzepřel se všem nástrahám stáří a dal dohromady knížku o své celoživotní lásce, o kožní bariéře. Jeho knížka na začátku popisuje nejen funkční vlastnosti hlavní ochranné části lidského těla – 2 m2 kůže – ale také interakce zárodečných listů, a to rovněž jako srovnávací pojednání. Zdůrazňuje kůži a její léčení jako náhradní bariérový systém a rozbírá četné možnosti kombinace extern, zejména emulgátorů, které vedou přímo do sféry kosmetiky. Přitom nezapomíná ani na jeden z významných úkolů dermatologie, což jsou možnosti inovace bariéry v pracovních postupech. Není pominuto ani nebezpečí solárních poruch, které jsou v současnosti velice nebezpečné. Citovaná literatura postihuje rozsáhlé spektrum publikací od 70. let minulého století až do současnosti – citace jsou jak zahraniční, tak i domácí. V předmluvě bratislavský profesor Buchvald zdůrazňuje význam publikace v každodenní praxi. Musím dodat, že stejně významná je knížka i pro výuku mediků a atestantů, zejména v dnešní době, kdy jedinou obrázkovou učebnicí je, bohužel, příliš drahá, ale skvělá Dermatovenerologie Vlašínova. Snad je to dost charakteristické pro současnost, že těžiště dobré výuky se přesouvá pomalu, ale zřetelně do moravského Brna. Jako Pražák to konstatuji s těžkým srdcem.

Pavel Barták

Šrobárova 50, 100 00 Praha 10


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se