Nejstarší pleiomorfní hormon – melatonin


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 568

Melatonin je důležitý pro soužití organizmu se zevním prostředím, reguluje chronobiologicky reprodukci, fenotyp a funkci prsní žlázy. Je produktem glandula pinealis, a proto má veliké spektrum funkcí, z nichž mnohé jsou zprostředkované vysoce affinitními membránami (M1 a M2) nebo specifickými receptory cytosolickými i nukleárními (RORα). Jiné mají funkci antioxidantů. V současnosti se ukazuje, že cílem melatoninu není savčí kůže nebo vlasový folikul, spíše naopak, že právě v nich se může melatonin extrapineálně syntetizovat. Je to jakýsi kožní protektor, jehož četné aktivity mohou působit na biologii i patologii kůže.

P. Barták


Zdroje

Fischer, T. W. et al.: Melatonin as major skin protectant: from free radical scavenging to DNA damage repair. Experimental Dermatology, 2008, 17, s. 713–730.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se