Jak se změnila a mění chirurgie


How Surgery has been Changing?

Previous half of the century has influenced surgery not only by enormous progress of the knowledge in medicine,but namely in the last decade, by the introduction of mini-invasive operation techniques. Because of the highlyeffective conservation treatment, the spectrum of operations has been changed as well as the tactics and techniquesof individual surgical procedures. Perspectives of surgery are in further specialization, introduction of one-dayoperations, and in the continuous development of mini-invasive operation techniques. The share of robots in theclinical praxis and in the training of surgeons is still difficult to forecast.

Key words:
development of surgery, mini-invasive operation techniques, robotization.


Autoři: M. Pešková
Působiště autorů: I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2003; : 707-709
Kategorie: Články

Souhrn

Chirurgii posledního půlstoletí poznamenal nejen obrovský rozvoj obecného medicínského poznání, ale taképředevším v posledním desetiletí, zavedení technik miniinvazivního operování. Mění se i spektrum chirurgickýchvýkonů v souvislosti s úspěchy konzervativní léčby a mění se také taktika a technika jednotlivých operací. Výhledydo budoucna ukazují na směřování k dalším specializacím, k zavádění jednodenní chirurgie a také k další miniinvazivitěoperací. Jaký bude podíl robotizace v klinické praxi a při výcviku chirurgů v operační praxi, lze dnes těžkoodhadnout.

Klíčová slova:
rozvoj chirurgie, miniinvazivní operace, robotizace.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se