GLAUKOM A ÚSKALÍ JEHO LÉČBY U MULTIMORBIDNÍCH SENIORŮ Z POHLEDU GERIATRA


Geriatrist’s View on the Glaucoma and Problems of Its Treatment in Multi-Morbid Seniors

Glaucoma in multi-morbid patients is frequently treated by specialists non-ophthalmologists. The growing number of elderly patients with glaucoma and comparatively small knowledge on this disease among the medical workers brought us to review recent findings on the aetiology, pathogenesis, risks of development and namely the problems of glaucoma treatment, possible drug interactions and their side effects. Considering the growing incidence of glaucoma with age, general practitioners, internists, geriatrists and other specialists will face the problems of drug interactions and global or ophthalmological side effects during the polypharmacological treatment of their multi-morbid seniors. They article gives basic information on the problems of using antiglaucoma drugs and their effects on the organism and eyes. Effects of some foodstuff and medicaments used in therapy of other disease on the intraocular pressure and glaucoma are also summarise.

Key words:
glaucoma, multi-morbidity, medicaments, interaction, side effects.


Autoři: P. Weber;  J. Svačinová
Působiště autorů: Geriatrické oddělení kliniky geriatrie, ošetřovatelství a praktického lékařství LF MU a FN, Brno-Bohunice 1Oční klinika LF MU a FN, Brno-Bohunice
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2001; : 419-422
Kategorie: Články

Souhrn

Cílem práce je podat stručný přehled o etiologii, patogenezi, rizicích vzniku a zejména úskalích léčby glaukomu, možných lékových interakcích a nežádoucích účincích léčby glaukomu pro lékaře - neoftalmology pečující často o multimorbidní nemocné s glaukomem pro jiné onemocnění ve světle aktuálních poznatků poslední doby. Rostoucí počet nemocných s glaukomem vyššího věku a poměrně malé povědomí této skutečnosti v širší lékařské veřejnosti nás vedlo ke zpracování této problematiky formou přehledného článku. S ohledem na stoupající incidenci glaukomu s věkem budou často praktičtí lékaři, internisté, geriatři a někdy i lékaři jiných oborů u starších multimorbidních nemocných s bohatou farmakoterapií postaveni před otázku lékových interakcí a nežádoucích vedlejších účinků léků, a to jak celkových, tak i lokálních očních. Článek popisuje vedle základních informací o glaukomu úskalí léčby antiglaukomatiky s možnými účinky na organizmus jako celek i na oči a opačně vliv některých potravin a léků podávaných pro jiné interní choroby na nitrooční tlak a glaukom.

Klíčová slova:
glaukom, stáří, multimorbidita, léky, interakce, nežádoucí účinky.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se