Submentální intubace – chirurgické a anesteziologické aspekty


Submental Intubation: Surgical andAnaesthesiological Aspects

The aim of this report from our practice is to evaluate the submental intubation during procedures and postoperatively inpatients with craniomaxillofacial trauma and corrections of craniofacial anomalies. Between June 2001 and May 2002 thesubmental endotracheal intubation was performed in 5 patients with craniomaxillofacial trauma and in 2 patients withcraniofacial anomalies, the Dubowitz syndrome (Le Fort II osteotomy and distraction) and a patient known with a doublecleft lip alveolus and palate (Le Fort I osteotomy and distraction).The impression is that the submental intubation is a handy,fast and safe technique, which provides an airway in cases of severe mandibular and craniomaxillofacial trauma and incorrections of craniofacial anomalies. It enables the surgeon an excellent view and access to of the operation field andpermits optimal intra-operative control of the occlusion. No post-operative intubation related complications were seen.

Key words:
intubation – submental – indications


Autoři: M. J. Koudstaal 1;  Van Der Wal K. G. H. 1;  C. Mallios 2;  J. Rupreht 2
Působiště autorů: Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Erasmus University Medical Center, Rotterdam 2Department of Anesthetics, Erasmus University Medical Center, Rotterdam 1
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., , 2004, č. 5, s. 224-228
Kategorie: Články

Souhrn

Cílem této zprávy z naší praxe je zhodnotit submentální intubaci během operace a v pooperačním období u pacientůs kraniomaxilárním traumatem a korekcemi kraniofaciálních anomálií. V době od června 2001 do května 2002 jsme použilituto submentální endotracheální techniku u 5 operovaných s kraniomaxillárním a faciálním traumatem a u 2 nemocných,u kterých byla provedena korekce kraniofaciálních odchylek; jeden nemocný se syndromem van Dubowitze (Le Fort II,osteotomie a distrakce) a jeden pacient s rozštěpem rtu, alveolu a patra (Le Fort I, osteotomie a distrakce).V souladu s publikovanými zprávami se ukázala submentální intubace jako rychlé a spolehlivé zajištění průchodnostidýchacích cest během operace u případů s těžkým mandibulárním, kraniomaxillofaciálním traumatem a u korekcí kraniofaciálníchanomálií. U našich nemocných nevznikly žádné komplikace, které by souvisely s použitou intubační technikou.Tento způsob zajištění dýchacích cest umožňuje chirurgovi optimální přehled operační rány a optimální podmínky prokontrolu okluze chrupu. Je ovšem třeba předem plánovat souhru anesteziologa a chirurga.

Klíčová slova:
intubace – submentální – indikace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína


2004 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se