Rozštěpové vady patra, vývoj mozku a vzrůst

30. 8. 2007

Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě

Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě, jehož výsledky byly publikovány v srpnovém vydání odborného časopisu Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.

Podle výzkumníků pod vedení doktora Nopoulose z předešlých studií i empirie vyplývá, že u dětí s ICLP je prevalence dyslexie a jiných příbuzných poruch až desetkrát vyšší. Pro další průzkum této spojitosti vědci porovnávali 74 dětí s rozštěpovou vadou a odpovídající počet zdravých vrstevníků.

Ve skupině dětí s ICLP zjistili statisticky významně menší vzrůst a po vyloučení vlivu velikosti postavy také odhalili, že se u nich vyskytuje abnormálně malý mozek. Vážený průměrný objem mozku činil u dětí s rozštěpovou vadou 1377 ccm oproti 1422 ccm u zdravých kontrol. Děti s ICLP měly také méně objemný mozeček, a u chlapců byla navíc odhalena abnormální distribuce šedé hmoty.

Lepší pochopení významu změn růstu a vývoje u dětí s rozštěpovými vadami by mohlo vést k časnější diagnostice a účinnějšímu přístupu. V současnosti je ale nejprve nutné zhodnotit funkční dopad zjištěných změn pomocí prospektivní studie.

(jin)

Arch Pediatr Adolesc Med 2007;161:753–758,811–812.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se