Časná léčba RH zabraňuje růstové retardaci při juvenilní artritidě

30. 8. 2007

Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu.

Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu. Vyplývá to ze studie francouzských vědců, jejíž výsledky byly publikovány v červencovém čísle odborného časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Výzkumníci zjišťovali ve skupině třiceti dětí s těžkou JIA léčenou 12–15 měsíců glukokortikoidy, jak se u nich projeví léčba RH. Polovině pacientů podávali po dobu tří let každý den subkutánně rekombinantní RH v dávce 0,46 mg/kg, druhá polovina RH nedostávala.

Ve skupině dětí léčených RH došlo k pozitivní změně skóre standardní odchylky (standard deviation score – SDS) o 0,37 a růstová rychlost se během jednoho roku navrátila k normálu. Naopak ve druhé skupině došlo k poklesu SDS o 0,96 a růstová rychlost se držela pod normou. V první skupině došlo během tří let k průměrnému hmotnostnímu přírůstku ve výši 7,3 kg, v kontrolní skupině to bylo jen 4,4 kg.

Podle výzkumníků léčba RH neovlivnila kostní věk pacientů, a tudíž se jeví jako přínosná. Vede totiž k normalizaci růstové rychlosti a vzrůstu, přičemž obavy z vyvolání poruch sacharidového metabolismu v důsledku zvýšení glukózové tolerance se nepotvrdily.

(jin)

J Clin Endocrinol Metab 2007;92:2567–2573.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se