#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Falešně pozitivní výsledky mamografie – mají svůj význam?

18. 9. 2013

Falešně pozitivní výsledky mamografie jsou jedním z hlavních problémů tohoto screeningového vyšetření. Jsou spojeny nejen s nutností dalších návštěv lékaře a diagnostickými testy, ale pro prověřované ženy mohou znamenat i psychické a behaviorální následky.

Falešně pozitivní výsledky mamografie jsou jedním z hlavních problémů tohoto screeningového vyšetření. Jsou spojeny nejen s nutností dalších návštěv lékaře a diagnostickými testy, ale pro prověřované ženy mohou znamenat i psychické a behaviorální následky. Zatím však nebylo stanoveno, zdali tyto falešně pozitivní výsledky nemají určitý prognostický význam pro detekci rakoviny.

Úkolem španělské studie bylo zjistit souvislost mezi falešně pozitivními výsledky mamografického vyšetření a rizikem detekce rakoviny v následujících vyšetřeních v průběhu 17letého období. Retrospektivní kohortová studie pracovala se 762 506 ženami ve věku 45–69 let, které absolvovaly screeningové vyšetření alespoň dvakrát. Celkem tedy bylo v letech 1990–2006 provedeno 2 594 146 mamografických vyšetření. Pro určení přizpůsobeného procenta pravděpodobnosti (OR – odds ratio) detekce rakoviny prsu při následujícím vyšetření u žen s dříve falešně pozitivním výsledkem byl použit discrete time-hazard model.

Ženy s falešně pozitivními výsledky, jež podstoupily cytologické vyšetření pomocí aspirace tenkou jehlou či biopsii, měly vyšší riziko detekce rakoviny (OR = 2,69) než ženy absolvující pouze doplňující zobrazovací vyšetření (OR = 1,81). Riziko detekce rakoviny ještě rostlo, pokud měla žena vedle absolvované cytologie či biopsie ještě pozitivní rodinnou anamnézu (OR = 4,64). Dalšími faktory, které zvyšovaly riziko detekce karcinomu, byly věk 65–69 let (OR = 1,84), neúčast na minulém pravidelném screeningovém vyšetření (OR = 1,26) a absolvování předchozí benigní biopsie mimo samotný screeningový program (OR = 1,24).

Ženy s falešně pozitivními výsledky screeningového vyšetření mají vyšší riziko detekce rakoviny v následujících vyšetřeních, a to obzvláště tehdy, podstoupily-li aspiraci tenkou jehlou či biopsii. Porozumění této souvislosti by mohlo pomoci zvýšit efektivitu screeningového programu na odhalení rakoviny prsu.

(boba)

Zdroj: Castells X., Román M., Romero A., et al. Breast cancer detection risk in screening mammography after a false-positive result. Cancer Epidemiol. 2013 Feb; 37 (1): 85–90.



Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#